اتحادیه اروپا به دنبال دسترسی عادلانه همگان به واکسن کرونا

0
168

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواستار جمع آوری منابع مالی برای تهیه و قرار گرفتن واکسن کرونا برای همه جهانیان شده است. اتحادیه اروپا هم‌زمان درگیر ایجاد صندوقی برای کمک به اقتصادهای در حال ورشکستگی کشورهای عضو خود است. 

اتحادیه اروپا روز دوشنبه آینده (چهارم مه) با دیگر کشورهای جهان برای تهیه واکسن کرونا نشستی ویدیویی برگذار می‌کند.

اتحادیه اروپا قصد دارد هفت و نیم میلیارد یورو برای تلاش جمعی در راستای پیکار با کرونا جمع‌آوری کند. طرح تامین مالی واکسن کرونا در همکاری با سایر کشورها از اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپاست.

او در یک مصاحبه اختصاصی درباره این طرح گفت: «ما باید در سطح جهانی برای تهیه واکسن کرونا تلاش کنیم. ما این کار را با همکاری مشترک شروع کردیم و حالا باید به فکر منابع مالی آن باشیم». 

اورزولا فون درلاین می‌گوید در صورت به ثمر رسیدن پژوهش‌ها باید بتوان این واکسن را به بهایی عادلانه و در حجمی بزرگ در اختیار تمامی مردم جهان قرار داد. برای این کار به منابع کلان مالی نیاز هست و در حال حاضر باید روی جمع‌آوری آن کار کرد.

به گفته رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تامین هفت و نیم میلیارد یورو برای این هدف تازه ابتدای کار است و در ادامه باید منابع بیشتری تهیه کرد.

فون درلاین می‌گوید فهرست نهادها و انجمن‌هایی که کمک مالی می‌کنند طولانی است؛ از جمله سازمان جهانی بهداشت، خیریه ملیندا ـ بیل گیتز، خیریه Welcome-Trust که مرکز آن در لندن است و بعد از خیریه ملیندا ـ بیل گیتز ثروتمندترین در سطح جهان در امور پژوهش‌های درمانی و دارویی است و United Global Funds که شرکتی چند ملیتی است و در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند.

این طرح هم‌چنین از سوی بسیاری کشورهای جهان مورد حمایت قرار گرفته است.

طرح گردآوری منابع مالی برای تهیه واکسنی که بتواند در دسترس عموم قرار گیرد در حالی از سوی رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا مطرح می‌شود که این اتحادیه درگیر سخت‌ترین تنگناهای مالی و اقتصادی به خاطر رکود ناشی از اپیدمی کروناست.

اتحادیه اروپا ۳۴۰۰ میلیارد یورو برای خروج از این بحران در نظر گرفته که باری سنگین بر دوش دولت‌ها و ملت‌های این اتحادیه است. 

با این وجود، اورزولا فون درلاین از درستی طرح خود اطمینان دارد می‌گوید: جهانی شدن بیماری کرونا به ما نشان داد که ما نیازمند همکاری‌های پزشکی و تبادل اطلاعات بسیار گسترده‌تر و موثرتری در جهان و در سطح کشورهای اتحادیه اروپا هستیم. در عین حال که ما دریافتیم چقدر مهم است که سیستم درمانی کارآمدتری داشته باشیم.

دویچه وله گزارش داد؛ به گفته خانم فون در لاین اروپا باید در آینده در همکاری مشترک میان اعضای خود بتواند با آمادگی بیشتری در پیکار با اپیدمی بزرگی مانند کرونا برخورد کند.