اتحادیه اروپا بررسی واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را آغاز کرد

0
23

آژانس دارویی اروپا کار بررسی واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را آغاز کرده است. این نهاد اروپایی روز پنجشنبه چهار مارس (۱۴ اسفند) در بیانیه گفت که بررسی‌ها بر اساس نتایج مطالعات آزمایشگاهی و مطالعات بالینی در بزرگسالان انجام می‌شود.

«اسپوتنیک وی» در موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه ساخته شده است.

کریل دیمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که در تولید واکسن همکاری داشته‌اند، پس از اعلام آغاز کار بررسی واکسن «اسپوتنیک وی» در اتحادیه اروپا گفت: «پس از تایید آژانس دارویی اروپا می‌توانیم برای ۵۰ میلیون اروپایی واکسن تهیه کنیم.»

وی افزود: «اسپوتنیک وی، می‌تواند سهم مهمی در نجات جان میلیون‌ها نفر در اروپا داشته باشد.»

این مقام روسی با اشاره به اینکه واکسن «اسپوتنیک وی» پیش از این در حدود ۴۰ کشور جهان تایید شده است، افزود: «مشارکت در واکسن باید از سیاست جدا شود و همکاری با آژانس دارویی اروپا یک نمونه عالی است که نشان می‌دهد اجماع تلاش‌ها تنها راه خروج از همه‌گیری کرونا است.»

آژانس دارویی اروپا نیز تاکید کرد انتظار می‌رود برنامه زمانی برای تصویب این واکسن، به دلیل انجام کارهای مقدماتی، «کمتر از حد معمول» طول بکشد.

در شرایط عادی بررسی درخواست برای دادن مجوز به یک دارو یا واکسن در اتحادیه اروپا یکساله است اما در شرایط فعلی پیش بینی می‌شود این مدت بین دو تا چهار ماه کاهش یابد.

این نهاد اروپایی میزان مطابقت واکسن «اسپوتنیک وی» را با استانداردهای معمول اتحادیه اروپا در اثربخشی، ایمنی و کیفیت ارزیابی می‌کند.

کمیسیون اروپا: گفت‌وگویی بین اروپا و تولیدکنندگان واکسن «اسپوتنیک وی» در جریان نیست

استفان دکرسماکر، سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش بهداشت عمومی گفت که در حال حاضر هیچ گفت‌وگویی بین اتحادیه اروپا و تولیدکنندگان روسی واکسن اسپوتنیک انجام نگرفته است.

وی تاکید کرد که استراتژی اروپا در حوزه واکسن کرونا یک استراتژی مشترک است که با کشورهای عضو طراحی و اجرا می‌شود.

یورونیوز نوشت؛ وی افزود: «بنابراین کشورهای عضو و کمیسیون اروپا ممکن است در هر زمان تصمیم بگیرند که واکسن‌های دیگر را نیز به سبد واکسن (اتحادیه اروپا) وارد کنند.»