ابلاغیه جدید ترامپ درباره منع سفر ایرانی‌ها به آمریکا

0
259

رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب در ابلاغ جدیدی که صادر کرد خواستار ادامه محدودیت سفر و ویزای شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان شد و به این فهرست نامه کره شمالی و چاد را نیز اضافه کرد. با این حال او نام سودان را از فهرست کشورهای منع ویزا حذف کرد.

یکشنبه شب ۲ مهر پرزیدنت دونالد ترامپ در اطلاعیه خود اعلام کرد محدودیت های تازه «در پی عدم همکاری دولت های خارجی» اعمال شده است.

فرمان جدید آقای ترامپ در ادامه تلاش های او برای ممنوعیت سفر شهروندان شش کشور عمدتا مسلمان صورت گرفته که تاریخ سه ماه آن در حال انقضا بود و قرار است فرمان اجرایی جدید از ۱۸ اکتبر اجرایی شود.

محدودیت جدید چیست؟

در ابلاغیه جدید پرزیدنت ترامپ ورود شهروندان ایران با ویزای مهاجرتی یا غیر مهاجرتی لغو می شود. این دستور به خاطر «عدم همکاری دولت ایران» با آمریکا «در شناسایی تهدیدهای امنیتی» صادر شده است.

با این حال در این ابلاغیه آمده دارندگان ویزای دانشجویی (اف و ام) و ویزای مبادله دانشجو (جی) از ایران از محدودیت معاف هستند.

قرار است دیوان عالی به زودی بررسی فرمان اجرایی منع صدور ویزا برای شش کشور عمدتا مسلمان را آغاز کند اما پیش از این با اصلاحاتی محدودیت های اعمال شده برای ویزای فامیل درجه یک ملغی شد و چندین دعوای حقوق در سطح محاکم فدرال آمریکا اجرای کامل فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ را با مشکل مواجه کرد.

لیست کشورهای شامل محدودیت اینک به هشت کشور ایران، لیبی، سومالی، سوریه، کره شمالی، یمن و چاد گسترده شده است. در اطلاعیه رئیس جمهوری آمریکا محدودیت هایی برای مقام های دولتی و اعضای خانواده های آنها در ونزوئلا اعمال شده که به نظر می رسد در ادامه ناخشنودی کاخ سفید از سرکوب مخالفان توسط دولت مادورو باشد.

دفاع پرزیدنت ترامپ: اول آمریکا

به گزارش صدای آمریکا؛ همزمان با ابلاغیه جدید، پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت: امنیت آمریکا، اولویت شماره یک من است. ما به کسانی که نمی‌توانیم به درستی پیشینه آ‌نها را بررسی کنیم، اجازه ورود به آمریکا را نمی‌دهیم.