ابزاری که کوسه ها را فراری می دهد

0
219

محققان موفق به تولید یک میله کوچک دستی شده اند که با ایجاد میدان الکتریکی کوسه ماهی ها را فراری می دهد و موجب حفظ امنیت غواصان و شناگران می شود.

 این دستگاه eSpear نام دارد و حمل آن در زمان شنا به راحتی ممکن است. همچنین می توان آن را در مایوی شنا جای داد.

اگر چه فناوری یادشده از سال ۲۰۰۴ ابداع شده ولی برای اولین بار وسیله مورد استفاده برای حفاظت از جان افراد در برابر کوسه ها در یک میله کوتاه گنجانده شده است.

محصول یادشده که در استرالیا تولید شده، یک میدان الکتریکی سه بعدی در اطراف خود ایجاد می کند و موجب می شود سیستم ارتباطی و ادراکی کوسه ها از محیط اطراف در صورت ورود به آن مختل شود. از سوی دیگر محصول یادشده باعث گرفتگی عضلات و حس بسیار ناخوشایندی در کوسه ها می شود و از همین رو آنها را به سرعت از اطراف eSpear دور می کند.

eSpear آسیبی به کوسه ها وارد نمی کند، اما انگیزه ای در آنها ایجاد می کند که در محل شنای افراد مجهز به این ابزار باقی نمانند. بر روی دستگاه یادشده ماشه ای نیز نصب شده که در صورت فشردن آن میدان الکتریکی ایجاد شده با استفاده از دو الکترود دیگر تشدید می شود و به طور قطعی کوسه مهاجم را فراری می دهد.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، این محصول ۲۵۰ گرم وزن دارد و تا عمق ۱۰۰ متری آب به خوبی عمل می کند و با یک بار شارژ باتری لیتیومی برای یک تا دو ساعت استفاده مناسب است. مدت زمان فعال بودن eSpear به دمای آب بستگی دارد و در صورت کاهش باتری چراغ هشدار قرمز رنگی فعال می شود. قیمت این محصول که به زودی به بازار می آید، ۳۰۰ دلار است.