ابراز نگرانی ژنرال مک‌مستر از نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه بعد از شکست داعش

0
379

با اینکه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا می گوید داعش در حال شکست در خاورمیانه است و پیکار جویان آن برخی به قسمتهایی از آفریقا و دیگر نقاط جهان می روند، اما مشاور امنیت ملی او می گوید نگران نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه بعد از شکست داعش است.

ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ می گوید خروج داعش از منطقه بمعنی پایان تروریسم در منطقه نیست و در گفتگو با تلویزیون الحره در مورد نفوذ خطرناک جمهوری اسلامی در خاورمیانه هشدار داد.

به گفته ژنرال مک مستر، داعش تنها نیروی منفی درمنطقه نیست.

وی گفت: همانطور که همه می دانند ایرانیها خیلی خوب در نفوذ و تخریب در عملکرد نهادهای دولتی عراق و ایجاد شبه نظامیانی خارج از کنترل دولت عراق، عمل کردند.

اشاره سخنان آقای مک مستر به سخنرانی اخیر پرزیدنت ترامپ درباره شکست داعش است. پرزیدنت ترامپ این هفته پیش از عزیمت به تگزاس در گفتگو با خبرنگاران به سوالات مختلفی از جمله در مورد پیشرفت تلاشهای ایالات متحده برای شکست داعش در عراق و سوریه پاسخ داد و تهدید تروریسم را خطرناک توصیف کرد.
آقای ترامپ گفت: ما داعش را در خاورمیانه می کشیم و پراکنده می کنیم. آنچه پیش می آید آنست که آنها به بخشهایی از آفریقا و دیگر نقاط فرار می کنند، و وقتی به آنجا می رسند ما با آنها مقابله می کنیم و باید بگویم این مبارزه خطرناکی است.

ژنرال مک مستر می گوید شبه نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی خشونتهای فرقه ای را در مناطق ناآرام، از جمله مناطق کردنشین در شمال عراق ترویج می کنند.

وی افزود: نقش آنها در تقسیم سیاسی دولت منطقه ای کردستان و تقسیم حزب در سلیمانیه و اتحادیه میهنی کردستان و بعد استفاده از این شکافها بسود منافع خود نگران کننده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت جمهوری اسلامی در هر درگیری منطقه ای دست دارد. در عراق سوریه ودر یمن و پیش از آنکه جمهوری اسلامی به عوامل خود مانند گروه تروریستی حزب الله قدرت ببخشد، باید با نقش بی ثبات سازی تهران مقابله کرد.

به گزارش صدای آمریکا؛ اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حالی است که رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر این هفته به عربستان سعودی و قطر، روابط نزدیکتری را میان کشورهای خلیج فارس با همسایگانشان تشویق کرد تا بتوانند باهم در برابر نفوذ جمهوری اسلامی مقاومت کنند.