ابراز نگرانی شدید فرانسه از آزمایش موشکی و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه

0
174

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه فرانسه روز شنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهرماه)، طی بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به پرتاب موشک بالستیک جدید توسط جمهوری اسلامی، از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته است تا گزارش کاملی درباره این آزمایش تهیه کند.

آنیس روماته اسپان، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این بیانیه گفته است: «فرانسه از جمهوری اسلامی می خواهد که تمام فعالیت های بیثبات کننده خود در منطقه را متوقف کند. فرانسه همچنین همراه با شرکای خود، بویژه شرکای اروپایی، خواهان پایان گرفتن فعالیت های موشکی و اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی خواهد شد.»

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت اکنون به نظر می رسد توافق هسته‌ای برجام برای رفع همه نگرانی‌ها در مورد جمهوری اسلامی کافی نیست و خواهان گسترش این توافق و افزودن ۲ یا ۳ بند به آن شد تا نگرانی‌های مطرح شده از سوی آمریکا نیز برطرف شود.

آقای مکرون اضافه کرد که این بندها باید شامل «کنترل بهتر فعالیت های موشکی و بالستیک، تمدید توافق ورای سال ۲۰۲۵ یعنی زمانی که محدودیت های غنی سازی ایران به تدریج برداشته می شود و تامین امکان بحث باز با جمهوری اسلامی پیرامون اوضاع جاری منطقه» باشد.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز روز شنبه از پرتاب موشک بالستیک خرمشهر توسط جمهوری اسلامی ابراز نگرانی شدید کرد و در توییتر خود نوشت: «گزارش‌های مربوط به آزمایش موشکی جمهوری اسلامی که در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است، باعث نگرانی شدید است. از جمهوری اسلامی خواسته شود که اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند.»

همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در واکنش به آزمایش موشک خرمشهر توسط جمهوری اسلامی، در توییتی نوشت: «جمهوری اسلامی به تازگی موشک بالستیکی که قدرت رسیدن تا اسرائیل را دارا است برای آزمایش پرتاب کرد. آنها با کره شمالی نیز همکاری می کنند. بین ما توافق زیادی نیست.»

به گزارش یورونیوز؛ موشک خرمشهر که روز شنبه یعنی یک روز پس از رونمایی آن در رژه سالانه نیروهای مسح جمهوری اسلامی پرتاب شد، دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتر و قادر به حمل چند کلاهک تا ۱۸۰۰ کیلومتر است.