ابراز ناراحتی دیپلمات‌های اروپایی از به خطر افتادن برجام

0
168

وزرای خارجه آلمان و سوئد در نشست کشورهای غیر هسته‌ای در استکهلم از به خطر افتادن توافق هسته‌ای با ایران ابراز ناراحتی کردند. آن‌ها از آمریکا برای خروج از برجام انتقاد کرده و به جمهوری اسلامی هشدار دادند از توافق خارج نشود.

وزاری خارجه آلمان و سوئد سه‌شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) در نشست ۱۸ وزیر خارجه کشورهای غیر هسته‌ای در استکهلم سوئد تأکید کردند، در صورت خروج تهران از توافق هسته‌ای (برجام) این کشور با “انزوای جهانی” روبرو خواهد شد.

محور گفت‌وگوهای نشست استکهلم مباحث مربوط به پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای (ا‌ن‌پی‌تی) بود و در آن دیپلمات‌های ارشد کشورهایی نظیر کانادا، ژاپن، آرژانتین، فنلاند، اتیوپی، اندونزی، اردن، قزاقستان، هلند، نروژ، نیوزیلند، اسپانیا و سوئیس شرکت کردند. هیچ کدام از این کشورها از سلاح اتمی برخوردار نیستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزاری خارجه آلمان و سوئد از آمریکا انتقاد کردند که با خروج یک‌جانبه خود از توافقنامه هسته‌ای با جمهوری اسلامی یک دهه تلاش‌های دیپلماتیک را به خطر انداخته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در سال گذشته از این توافق عقب کشید و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را بار دیگر احیا کرد.

خروج “غیر سازنده” آمریکا

مارگوت وال‌استروم، وزیر خارجه سوئد گفت، خروج واشنگتن در سال ۲۰۱۵ از این توافق “بسیار غیر سازنده” بود. به گفته او، اقدام آمریکا نه تنها توافق با جمهوری اسلامی بلکه اعتبار قدرت‌های جهانی در مذاکره با کره شمالی را نیز به خطر انداخت.

اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای اروپایی در حال کار بر روی نجات برجام‌ با هدف جلوگیری از توانمند شدن جمهوری اسلامی برای تولید سلاح‌های هسته‌ای‌اند.

تهران تهدید کرده که از برجام در هفتم ژوئیه بیرون خواهد رفت و غنی‌سازی اورانیوم را تا درجه‌ای که نزدیک به درجه لازم برای ساخت سلاح اتمی است از سر خواهد گرفت، مگر این که کشورهای باقیمانده امضاکننده توافق (چین، روسیه، فرانسه‌، آلمان و بریتانیا) راهی برای خنثی‌کردن اثرات تحریم‌های آمریکا پیدا کنند.

کشورهای اروپایی تلاش دارند با سیستم “اینستکس” پرداخت‌های مالی لازم برای تجارت شرکت‌های اروپایی با جمهوری اسلامی و دور زدن تحریم‌های آمریکا را تسهیل سازند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که چند روز پیش به منظور مذاکره در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به این کشور سفر کرد هشدار داد که لغو توافق هسته‌ای نه به مصلحت جمهوری اسلامی است و نه اروپا.

او گفت، بدون این توافق “دیگر مطمئنا نمی‌توان فرض را بر این گذاشت که جمهوری اسلامی توسعه سلاح هسته‌ای را از سر نخواهد گرفت”.

او افزود، اگر جمهوری اسلامی از توافق کنار بکشد نیز از نظر بین‌المللی “منزوی” خواهد شد و برخواهد گشت به جایی که قبل از توافق اتمی قرار داشت، به علاوه با همه تحریم‌هایی که قبلا علیه این کشور برقرار بود روبرو خواهد شد و “این به نفع ایران نیست”.

به گزارش دویچه وله؛ اظهارات ماس و وال‌استروم بعد از نشست یک‌روزه استکهلم بیان شد که یک سال پیش از۵۰ سالگی پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای برپا شده؛ پیمانی که در سال ۱۹۷۰ منعقد شد.