ائتلاف عرب برهبری عربستان به عملیات هوائی خود در یمن پایان می دهد

0
135

سخنگوی نیروهای ائتلاف عرب، ژنرال احمد العسیری سه شنبه اعلام کرد که عملیَات “طوفان قاطع” اینک به پایان رسیده و عملیات دیگری به نام “بازسازی امید” آغاز شده است. بگفتۀ او ائتلاف، عملیات هوائی خود را متوقف کرده زیرا هدف این عملیات تامین شده است. این هدف بگفتۀ وی دور کردن خطر از کشورهای همسایۀ یمن بوده است.
سخنگوی نیروهای ائتلاف عرب با این حال گفت نیروهای این ائتلاف همچنان از جابجا شدن شبه نظامیان حوثی در داخل یمن جلوگیری می کنند. محاصرۀ دریائی این کشور نیز، بگفتۀ او همچنان پا بر جا خواهد ماند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد؛ در همین حال، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز امشب اعلام کرد که ناو هواپیما بر این کشور “تئودر روزولت” در ” پاسخ به وخیم شدن موقعیت امنیتی در یمن” به خلیج عدن و شمال اقیانوس هند اعزام شده است. این ناو توسط هشت ناوچۀ جنگی و سه ناو پشتیبانی همراهی می شود. این حضور دریائی در نزدیکی سواحل یمن، بگفتۀ سرهنگ استیون وارن، سخنگوی پنتاگون، به واشینگتن اجازه می دهد گزینه های گوناگون را حفظ کند. بگفتۀ وی نزدیک شدن کشتی های ایرانی به یمن که از نظر آمریکا مظنون به حمل سلاح و تجهیزات نظامی برای شورشیان حوثی هستند یکی از “انگیزه های” وزارت دفاع آمریکا برای تحکیم حضور نظامی خود در این منطقه است. وی حاضر نشد در بارۀ واکنش احتمالی ناوهای آمریکائی در صورت نزدیک شدن کشتی های ایرانی به سواحل یمن توضیحی بدهد. سرهنگ استیون وارن گفت : “ما نمی دانیم کاروان دریائی ایرانی چه خواهد کرد، اما آنرا زیر نظر داریم”.
منابع آمریکائی پیش از آن بازرسی و در صورت لزوم ضبط محموله ویا کشتی های ایرانی را در حوزۀ اختیار کشورهای منطقه و از جمله عربستان و مصر دانسته بودند.