آیت الله مؤمن: شورای رهبری خلاف قانون اساسی است

0
337

روزنامه رسالت امروز (یکشنبه) در ۹ هزارو دویست و شصت و دومین شماره خود گفتو گوی خبرگزاری مهر با آیت الله مؤمن با تیتر «شورای رهبری خلاف قانون اساسی است» را به عنوان خبر نخست خود انتخاب کرده است.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان، در خبر نخست این روزنامه آمده است:

محمد مومن قمی عضو مجلس خبرگان رهبری که در جلسه تاریخی خبرگان رهبری در سال ۶۸ برای انتخاب جانشین  خمینی به عنوان منشی هیئت رئیسه حضور داشته در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که آیا ما می‌توانیم در موضوع رهبری نظام، تصمیم شورایی یا همان رهبری شورایی داشته باشیم، گفت: «شورای رهبری خلاف قانون اساسی است . وی افزود: ولی امر فقط یک نفر است. مطابق اصل ۱۷۰ قانون اساسی خبرگان رهبری تنها یک نفر را باید انتخاب کند و حق این را ندارد که دو نفر را برگزیند. این موضوع در متن اصلاحیه قانون اساسی در سال ۶۸ آماده است». وی افزود: «شورای رهبری خلاف قانون اساسی است».
مومن در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مدل شورایی می‌تواند مدلی قابل تحقق، کاربردی و راهگشا باشد؟، تصریح کرد: «اینکه راهگشا است یا خیر، یا اینکه رهبر یک نفر باشد تابع دلیلی است که اجازه رهبری را به غیر امام معصوم بدهد. من در کتاب “الولایه الهیه” از نظر ادله شرعی اثبات کردم رهبری تنها باید یک نفر باشد.»
وی در پاسخ به این سؤال که آیا در دوره اول شورای نگهبان، بررسی صلاحیت‌ نامزدها براساس نظارت استصوابی بوده است یا خیر؟ گفت: «من دو سه سالی در شورای نگهبان در خدمت حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی بودم؛ همان سال‌ها هم این حرف‌ها در مورد نوع نظارت شورای نگهبان گفته می‌شد اما به بی‌ربطی سخنان امروز نبود. وقتی من عضو فقهای شورای نگهبان شدم ایشان فرمود “ما در همان سال اول هم در شورای نگهبان بصورت استصوابی نظارت می‌کردیم”.»وی تصریح کرد: «من نمی‌دانم چرا برخی آن قدر بی ‌ربط در مورد نظارت شورای نگهبان حرف می‌زنند؛ یک مقدار توجه کنید. این نوع نظارت در زمان امام هم بوده است. اصلا مگر معنا دارد قانون اساسی برای شورای نگهبان نظارت قرار دهد و غیر استصوابی باشد؟»
وی گفت: « ما در دوره اول، صلاحیت همه کمونیست ها را رد کردیم و نگذاشتیم وارد انتخابات شوند. این یعنی نظارت استصوابی! چرا آن وقت اعتراض نکردند؟» وی افزود: «نماینده پس از انتخاب باید در برابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد کند که پاسدار حریم اسلام باشد. وقتی هیچ اعتقادی به اینها ندارد، چگونه می تواند نماینده شود؟ ما هم صلاحیت آنها را احراز نکردیم و رد کردیم.»
وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «رأی مردم، حق الناس است و شورای نگهبان از آرای مردم پاسداری می کند. اگر نکند، در پیشگاه خداوند و قانون، مسئول است.» وی افزود: «ما حتی برای ۲ یا ۳ رأی حساب باز می کنیم. چه فایده ای برای من یا آقای جنتی ۹۰ ساله دارد که آن را رعایت نکنیم؟» وی گفت: «آقای جنتی زیر بار حرف زور نمی رود، به کسی هم باج نمی دهد.