آگهی مرگ «آیسان» منتشر شد

0
147

ناسا با انتشار آگهی مرگ دنباله‌دار قرن در وب سایت کمپین رصد «آیسان»، از پایان رسمی سفر ۵٫۵ میلیون سال نوری این دنباله‌دار خبر داد.

 دنباله‌دار آیسان سال ۲۰۱۲ میلادی در فاصله‌ای دورتر از سیاره مشتری بوسیله دو منجم آماتور با استفاده از شبکه نوری علمی بین‌المللی روسیه (ISON) کشف شد.

این دنباله‌دار پس از یک سفر ۵٫۵ میلیون سال نوری به درون منظومه شمسی، روز پنجشنبه ۲۸ نوامبر (هفتم آذر) از فاصله ۱٫۲ میلیون کیلومتری خورشید عبور کرد.

در این اقدام انتحاری، دنباله‌دار با سرعتی بالغ بر ۳۵۰ کیلومتر در ثانیه از جو خورشید عبور کرده و حرارتی بالغ بر دو هزار و ۷۶۰ درجه سانتیگراد را تجربه کرد.

درحالیکه پیش بینی می‌شد بخش‌هایی از این دنباله‌دار نجات پیدا کرده باشد،‌ رصدهای صورت گرفته از پایان عمر «آیسان» و از هم پاشیدن هسته آن حکایت دارد.

«کارل باتاماس» از متخصصان اخترفیزیک آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی (NRL)، آگهی مرگ «آیسان» را بر روی سایت کمپین رصد دنباله دار ناسا منتشر کرد.

به گزارش ایسنا؛ اخترشناسان معتقدند این دنباله دار مربوط به شکل گیری منظومه شمسی در ۴٫۵ میلیارد سال قبل است؛ خانواده دنباله دارها که آیسان نیز به آن تعلق دارد، از محلی به نام ابر اورت (Oort Cloud) سرچشمه می‌گیرند که در فاصله ۱۰ هزار برابر دورتر از فاصله خورشید تا زمین واقع شده‌اند.