آژانس دارویی اروپا؛ آسترازنکا همچنان ایمن است اما احتمال «آلرژی‌های شدید» وجود دارد

0
27

آژانس دارویی اتحادیه اروپا (EMA) که در شهر آمستردام هلند مستقر است، همزمان با اقدام مستقل برخی کشورهای اروپایی برای تحقیق درباره عوارض جانبی استفاده از واکسن آسترازنکا، خود نیز تحقیق درباره این واکسن و عوارض احتمالی آن را آغاز کرد.

این آژانس که مسئول ارزیابی و نظارت بر محصولات دارویی در ۲۷ عضو اتحادیه اروپا است، در یکی از اولین بیانیه‌های خود پس از انجام تحقیقات درباره این واکسن اعلام کرد که واکسن آسترازنکا همچنان ایمن است و تا کنون هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط میان تزریق این واکسن و لخته‌های خون ایجاد شده پیدا نکرده است.

در بیانیه این آژانس آمده است: «ارزیابی‌ها نشان دهنده آن است که مزایای این واکسن بیش از خطرات آن است» و بر همین اساس همزمان با ادامه مطالعه دلایل ایجاد لخته‌های خون «می‌توان تزریق این واکسن را ادامه داد.»

با این وجود این سازمان روز جمعه، فهرست عوارض جانبی استفاده از واکسن آسترازنکا را به‌روز کرد.

در بیانیۀ جدید این آژانس آمده است که پس از بررسی واکنش‌هایی که دریافت کنندگان این واکسن در بریتانیا نشان داده‌اند، باید «آلرژی‌های شدید» را نیز به فهرست عوارض جانبی احتمالی تزریق واکسن ضدکرونای آسترازنکا افزود.

آژانس می‌گوید تصمیم به افزودن «آلرژی‌های شدید» به فهرست عوارض جانبی احتمالی این واکسن، پس از بررسی ۴۱ گزارش مشاهدۀ آنافیلاکسی در میان حدود ۵ میلیون دریافت کننده این واکسن در بریتانیا گرفته شده است.

بیانیه اعلام می‌دارد: «پس از بررسی دقیق داده‌ها، کمیته مسئول ارزیابی خطرات داروها به این نتیجه رسید که احتمالا در برخی موارد، ارتباطی میان واکسیناسیون و مشاهده آلرژی‌ها وجود دارد.» با این حال این آژانس تاکید کرد که آنافیلاکسی یا «واکنش‌های شدید آلرژیک» پیش از این هم یک عارضه جانبی شناخته شده و البته نادر، در قبال استفاده از واکسن‌ها بوده است.

پیش از این نیز در اطلاعات مربوط به واکسن آسترازنکا این مطلب درج شده بود که افرادی که این واکسن به آنها تزریق می‌شود باید «دستکم برای ۱۵ دقیقه تحت نظر باشند» تا در صورت بروز واکنش‌های آلرژیک به سرعت برای درمان اقدام شود.

این واکسن با همکاری شرکت داروسازی انگلیسی-‌سوئدی آسترازنکا و تیم تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد بریتانیا ساخته شده است و با وجود افزایش شمار کشورهایی که درباره ایمن بودن استفاده از آن تردید دارند، بریتانیا همچنان بر موثر بودن آن در مقابل ویروس کرونا تاکید دارد.

پولی روی، ویروس شناس دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن در این باره اعلام کرد که احتمالا دلیل ایجاد این لخته‌ها «خود واکسن نبوده است و شاید دریافت کنندگان این واکسن مشکل اساسی دیگری داشته‌اند.»

یورونیوز نوشت؛ سازمان تنظیم دارو در بریتانیا نیز اعلام کرد که تاکنون در این کشور هیچ گزارشی مبنی بر لخته شدن خون در افراد، به دلیل واکسینه شدن با محصول آسترازنکا دریافت نکرده است. تا کنون بیش از ۱۱ میلیون دوز از واکسن آسترازنکا در بریتانیا تزریق شده است.

pic