آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد

0
75

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه از تصمیم رژیم جمهوری اسلامی برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۲۰ درصد در سایت فردو خبر داد؛ سطحی که قبل از توافق سال ۲۰۱۵ به آن رسیده بود.

برنامه جامع اقدام مشترک، برجام که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رژیم جمهوری اسلامی، چین، روسیه، آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا رسید به رژیم جمهوری اسلامی اجازه غنی‌سازی در سایت فردو را نمی‌دهد. رژیم جمهوری اسلامی پیشتر در این سایت با استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 غنی‌سازی می‌کرد.

تصمیم رژیم جمهوری اسلامی برای بالا بردن سطح غنی‌سازی، آخرین اقدامی است که از سال ۲۰۱۹ و به تلافی خروج دو سال پیش واشنگتن از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه رژیم جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است.

به گزارش رویترز، بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان انرژی اتمی رژیم جمهوری اسلامی برای انطباق با قانونی که چندی پیش در مجلس این کشور به تصویب رسیده تصمیم به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد در سایت فردو گرفته است.

مجلس رژیم جمهوری اسلامی ماه گذشته و در پی ترور محسن فخری زاده، یکی از دانشمندان هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی با تصویب کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع رژیم جمهوری اسلامی» به دولت تکلیف کرد تا برای لغو تحریم‌ها، غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را عملیاتی کند و سازمان انرژی اتمی ایران نیز استفاده از سانتریفوژهای نسل ۶ را در دستور کار خود قرار دهد.

برخی تحلیل‌گران سیاسی که اقدام رژیم جمهوری اسلامی را نقض تعهدات برجامی‌اش ارزیابی می‌کنند، معتقدند چنین تصمیمی از سوی رژیم جمهوری اسلامی می‌تواند تلاش‌های رئیس جمهور منتخب آمریکا را برای پیوستن مجدد واشنگتن به توافق برجام پیچیده‌تر کند. جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا گفته است که «به برجام باز خواهد گشت اما این بازگشت مستلزم پای‌بندی کامل رژیم جمهوری اسلامی به تعهدات هسته‌ای‌اش است، بازگشتی که آسان نخواهد بود.»

پیش از این بریتانیا، فرانسه و آلمان به رژیم جمهوری اسلامی در خصوص نقض تعهدات برجامی‌اش هشدار داده بودند.

با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه، اول ژانویه (۱۲ دی) در گزارش خود به کشورهای عضو شورای حکام آژانس نوشت: «نامه رژیم جمهوری اسلامی به آژانس … مشخص نکرده است که چه زمانی این فعالیت غنی‌سازی انجام می‌شود.»

بر اساس گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اگر چه رژیم جمهوری اسلامی غنی‌سازی ۳.۶۷ درصدی که مجاز بوده را نقض کرده اما تاکنون این سطح را فقط به ۴.۵ درصد رسانده که کمتر از ۲۰ درصد قبل از برجام و ۹۰ درصد مورد نیاز برای تولید بمب است.

یورونیوز نوشت؛ سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقدند که رژیم جمهوری اسلامی یک برنامه مخفی و هماهنگ برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای داشته که در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده است اما رژیم جمهوری اسلامی وجود چنین برنامه‌ای را انکار می‌کند.