آژانس انرژی اتمی: میزان ذخایر اورانیوم ایران کمتر از محدوده تعیین شده در برجام است

0
308

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم با غنای پایین ایران کمتر از میزان تعیین شده در چارچوب توافق جامع اتمی با کشورهای غربی (برجام) است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که مقر آن در وین اتریش است، روز چهارشنبه، در گزارش فصلی مربوط به سه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۷)، گزارش داد: میزان ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران، برابر با حدود ۱۰۱ کیلوگرم است که این میزان معادل یک سوم از محدوده تعیین شده در چارچوب برجام است.

بنا بر گزارش این نهاد بین‌المللی، طبق مفاد توافق جامع اتمی میان ایران و شش کشور قدرتمند جهان، کشور ایران مجاز به نگهداری اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد تا ظرفیت ۳۰۰ کیلوگرم است.

ایران و کشورهای قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۵ میلادی، بر سر برنامه اتمی ایران به یک توافق جامع (برجام) دست یافتند. برپایه این توافق، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش‌های فصلی، موظف به اعلام روند پایبندی ایران به این توافق است.

به تازگی، برخی از مقام‌های غربی مدعی شدند که ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران به محدوده ۳۰۰ کیلوگرم نزدیک شده است. گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ضمن رفع این نگرانی، نشان می‌دهد که ایران به تعهدات خود در راستای اجرای دقیق توافق جامع اتمی پایبند بوده است.

این نخستین‌بار است که آژانس بین‌المللی اتمی در گزارش خود، پس از توافق جامع اتمی، میزان ذخایر اورانیوم با غنای پایین در ایران را اعلام کرده است.

در گزارش پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در ماه نوامبر ۲۰۱۶ منتشر شد، آمده بود که میزان ذخایر آب سنگین در ایران به بالاتر از محدوده تعیین شده، افزایش یافته است. ایران، در چارچوب توافق جامع اتمی (برجام)، مجاز به نگهداری ۱۳۰ تن آب سنگین است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ این نخستین گزارش فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از زمان آغاز به کار دولت دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا است. دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، از توافق اتمی با ایران به شدت انتقاد کرده و تهدید کرد که در صورت رسیدن به قدرت این توافق را “پاره” خواهد کرد.