آژانس انرژی اتمی: بازرسی فنی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نباید قربانی بده و بستان سیاسی شود

0
90

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه گفت که هرگونه محدودیت یا توقف راستی‌آزمایی فعالیت‌های جمهوری اسلامی، بر گزارش اجرای تعهدات این کشور اثر می‌گذارد.

آقای گروسی با اشاره به توافق هشت روز گذشته با جمهوری اسلامی اظهار داشت که اعتبار این توافق ۹۰ روز و حدود سه ماه است و بر مبنای آن که با قانون این کشور نیز انطباق دارد با جمهوری اسلامی توافق کردیم که بررسی‌ها و دسترسی‌ها در این مدت ادامه داشته باشد ولی توقف نظارت بر جمهوری اسلامی، پیگیری اجرای تعهدات این کشور را دشوار می‌کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست رسانه‌ای روز دوشنبه همچنین خواستار این شد که بازرسی‌های فنی آژانس قربانی بده و بستان‌های سیاسی نشود؛ چرا که به گفته او خروج جمهوری اسلامی از پروتکل الحاقی یک شکست و نقصان قابل توجه است و امکان بالای رصد آنچه را که بر جمهوری اسلامی رخ می‌دهد، از میان برده است.

آقای گروسی ابراز امیدواری کرد که پس از دوره کوتاه مدت توافق شده با جمهوری اسلامی نیز هر گامی در خصوص این کشور باید بر مبنای حفظ تداوم نظارت فنی آژانس بر تأسیسات اتمی این کشور باشد چرا که بدون نظارت‌های فنی آژانس هیچ اقدامی، مبنای ایمن و مطمئنی ندارد. او همچنین خاطر نشان کرد که آژانس با وجود تهدیدهای احتمالی برای لغو این توافق تنها به اعلام‌های رسمی توسط جمهوری اسلامی توجه خواهد کرد.

آقای گروسی در ادامه این نشست رسانه‌ای حصول توافق فنی موقت میان آژانس با جمهوری اسلامی را در شرایط ابراز تمایل آمریکا به بازگشت به برجام، فرصتی برای دیپلماسی عنوان و گفت که امیدوار است در این فرصت کوتاه این اتفاق بیفتد؛ هر چند که به زعم او شاید ۹۰ روز فرصت کوتاهی برای رخداد این مهم باشد.

او همچنین در پاسخ به سوالی در مورد این که آیا اقدام‌های اخیر جمهوری اسلامی از جمله افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، مسیر برنامه هسته‌ای این کشور را به سمت ساخت سلاح هسته‌ای منحرف کرده یا خیر، گفت که تا کنون برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی صلح آمیز بوده است.

یورونیوز نوشت؛ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد احتمال صدور قطعنامه‌ شورای حکام علیه اقدام‌های اخیر جمهوری اسلامی نیز گفت که به‌نظر او صدور قطعنامه در حوزه اختیارات کشورهای عضو است ولی به نظر می‌رسد که اعضا تمایل دارند با هدف حفظ بازرسی فنی آژانس گفتگوهای سازنده‌ای با جمهوری اسلامی داشته باشند داشته باشند.