آنگلا مرکل: سیاست جمهوری اسلامی در سوریه امنیت اسرائیل را تهدید می‌کند و این کشور حق دارد از خود دفاع کند

0
166

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه در گفتگو با رادیو اسرائیل گفت که نگرانی اسرائیل از تهدیدات جمهوری اسلامی را درک می‌کند و از نظر او «مهم و بجاست» که اسرائیل در جهت حفظ امنیت خود اقدام کند. آنگلا مرکل که بمناسبت روز یادبود هولوکوست با رادیو اسرائیل سخن می‌گفت تاکید کرد که آلمان به دلیل حق برخورداری اسرائیل از امنیت، در جهت جلوگیری از نزدیک شدن نیروهای جمهوری اسلامی به بلندی‌های جولان تلاش می‌کند.

صدراعظم آلمان در گفتگوی خود با رادیو اسرائیل تاکید کرد که از نظر او «برای اسرائیل مهم است که بتواند از منافع امنیتی خود دفاع کند و موقعیت کنونی در سوریه، طبیعتاً وضعیتی است که برای اسرائیل تهدیدآمیز محسوب می‌شود».

آنگلا مرکل گفت «جمهوری اسلامی دارای سیاست‌هائی است که اسرائیل را تهدید می‌کند» و افزود وی «در بارۀ نزدیک شدن نیروهای جمهوری اسلامی به بلندی‌های جولان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه» گفتگو کرده است.

سخنان آنگلا مرکل در واقع تائیدی بر حملات مستمر و پی در پی اسرائیل بر مواضع نیروهای سپاه پاسداران و شبه نظامیان تحت نظر و حمایت جمهوری اسلامی است. هواپیماهای اسرائیلی در آخرین موج حملات خود، یک هفته پیش در پاسخ به پرتاب یک موشک زمین به زمین بسوی این کشور، مواضع متعدد متعلق به نیروهای جمهوری اسلامی و وابستگان آن و بویژه انبارهای مهمات آنان را در حاشیۀ فرودگاه دمشق بمباران کردند.

اسرائیل، بگفتۀ مقامات این کشور، این حملات را برای جلوگیری از حضور گسترده و یا دائم جمهوری اسلامی در سوریه انجام می‌دهد. اسرائیل که تا هفتۀ گذشته در بارۀ عملیات نظامی خود در سوریه اطلاعاتی منتشر نمی‌کرد، این بار مسئولیت حملات هواپیماهای خود در این کشور را بر عهده گرفت.

نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، همان هنگام به جمهوری اسلامی و سوریه هشدار داد که کشور او هیچ «اقدام تهاجمی» علیۀ خاک خود را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

به نوشتۀ مطبوعات اسرائیلی، این کشور در گذشته همواره عملیات خود در سوریه را با روسیه هماهنگ کرده است. بر همین اساس، بدنبال سرد شدن اندک مناسبات در این زمینه که در پی سرنگون شدن یک هواپیمای روسی بر فراز سوریه در سپتامبر گذشته رخ داد، از آغاز سال جاری میلادی، نشانه‌های از سرگیری گرم روابط به چشم می‌خورد.

به گزارش رادیو فرانسه؛ همزمان با این حملات، در ایران نیز بسیاری در بارۀ سیاست دوگانه روسیه در قبال جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و از اینکه در زمان حملۀ هواپیماهای اسرائیلی، دفاع ضدهوائی روسیه اقدامی انجام نداده است، ابراز ناخرسندی می‌کنند.