آنچه که در برنامه نود گذشت؟

0
138

در ابتدای این برنامه عادل فردوسی‌پور ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد امشب مانند هفته گذشته برنامه کوتاهی خواهیم داشت و ۱۱۰ دقیقه با بررسی ۱۰ مسابقه از هفته های نوزدهم و بیستم لیگ برتر در خدمت بینندگان خواهیم بود.

در دومین برنامه کوتاه ۹۰ مشخص شد گل پیکان در بازی با استقلال به اشتباه مردود اعلام شده است. همچنین در این برنامه برای محرمی، کارگرجم و مهدوی آرزوی سلامتی شد.

بهترین گل سه ماه فوتبال ایران
در ابتدای برنامه سوال مسابقه پیام کوتاه درباره بهترین گل سه ماه اخیر مطرح شد که این گل‌ها را شامل می‌شد: ۱- سردار آزمون ۲- اکبر ایمانی ۳- احسان حاج صفی ۴- غلامرضا رضایی ۵- میلاد میداودی ۶- بهادر نسیم‌اف.

نظرسنجی برنامه ۹۰
محمد فنایی به عنوان کارشناس داوری این برنامه نیز معرفی شد و به کمک او قرعه کشی مسابقه پیام کوتاه هفته قبل انجام شد. اولین بخش برنامه گزارش آنالیز کاملی از نقل و انتقالات نیم فصل لیگ برتر ایران بود. پس از آن از مسابقات هفته نوزدهم لیگ برتر بازی تیم‌های پیکان و گسترش فولاد پخش شد. سپس دیدار تیم‌های سایپا و استقلال در کرج روی آنتن رفت که به خاطر کمبود زمان تمام حواشی آن در برنامه پخش نشد.

63fc4ca267adeb0fe90387fe73ddcf0e_1076_

تبریک به بهرام شفیع!
فردوسی‌پور پس از آن نکاتی را مطرح کرد. از جمله این که به دلیل این که وقت برنامه کوتاه است آیتم‌های مفصل‌تر و کامل که فرصت نمی‌شود در برنامه پخش کنیم را روی سایت قرار خواهیم داد.

مجری برنامه نود همچنین ضمن عرض تسلیت به لطیفی سرمربی راه‌آهن به خاطر از دست دادن پدرش، اعلام کرد کارگرجم پیشکسوت فوتبال کشورمان در بستر بیماری است که برای او آرزوی سلامتی می‌کنیم و هفته آینده گزارشی از وی پخش خواهیم کرد. برای مجتبی محرمی و محمدرضا مهدوی هم آرزوی سلامتی داریم و همچنین خدا را شکر که وضعیت سلامتی همایون بهزادی رو به بهبود است و خطر رفع شده.

وی همچنین گفت: همچنین یک تبریک باید به بر و بچه‌های فدراسیون هاکی و بهرام شفیع داشته باشیم که در مسابقات اخیر تیم‌شان در گروه چهار تیمی چهارم شد اما تیم اول گروه مقابل یعنی روسیه را شکست داد و به جمع ۴ تیم برتر صعود کرد! حواشی اهدای جایزه پدیده لیگ برتر در جام ملت‌های آسیا نیز مسئله‌ای بود که مورد انتقاد فردوسی‌پور قرار گرفت و او گفت واقعا زشت است بازیکن تیم ملی که چند هفته نام او سر زبان‌ها بوده چندین بار در این مراسم به اشتباه وریا غفاری اعلام شد!

بازی تیم‌های سپاهان و نفت تهران مسابقه بعدی بود که از هفته نوزدهم پخش شد. و در ادامه بازی نفت مسجدسلیمان و صبای قم نیز به پخش رسید. نود درجه و مرور طنز آمیز مسابقات این هفته لیگ برتر بخش بعدی بود.

f19770779e7941ecc930bca077f30447_1076_
پنالتی سایپا برابر استقلال گم شد
در بخش بعدی برنامه دوشنبه شب داوری چهار مسابقه پخش شده تا این لحظه مورد بررسی قرار گرفت. در مسابقه تیم‌های پیکان و گسترش فولاد محمد فنایی اعتقاد داشت کارت زرد اول محمد ابراهیمی به دلیل شبیه سازی در محوطه جریمه درست بود و پنالتی اتفاق نیفتاد. کارت دوم وی نیز به درستی نشان داده شد و اخراجش نیز صحیح بود.

در مسابقه سایپا برابر استقلال فنایی اعلام کرد امیرحسین صادقی بی محابا و با استوک کف پای خود به سینه بازیکن سایپا زد و در محوطه جریمه باید یک خطای پنالتی اعلام شده و صادقی اخراج می‌شد. وی کارت زردهای اول و دوم و به تبع آن اخراج کرار جاسم را صحیح تشخیص داده و گفت کنترل آقای کرار خیلی سخت است و سال‌های سال است او در ایران این طور بازی می‌کند و رفتار حرفه‌ای از خود نشان نمی‌دهد.

در مسابقه سپاهان برابر نفت تهران اعلام پنالتی روی احسان حاج صفی درست بود. همچنین کارت زرد دوم و اخراج حاج محمدی از نفت نیز درست بود. اما خطایی که منجر به گل تساوی نفت تهران روی ضربه ایستگاهی شد به درستی اعلام نشد و خطایی رخ نداد.

در مسابقه نفت مسجد سلیمان و صبای قم هم که با اعتراض شدید سرمربی نفت همراه بود سرنگونی بازیکن نفت مسجدسلیمان در محوطه جریمه خطا نبود و تصمیم داور برای ادامه صحیح بود.

تقویم نود پس از چند هفته غیبت این بار به صورت فشرده به برنامه برگشت. سالروز درگذشت زنده یاد مجید سبزی، تولد کریس رونالدو، نیمار، یواخیم لو، پیکه، سیدجلال حسینی، سیدمهدی رحمتی و علی دایی از جمله رخدادهای این هفته بود. همچنین ۱۹ بهمن روز جهانی مبارزه با سرطان و سالروز دربی جنجالی ۱۷ بهمن ۴۸ نیز در این هفته قرار دارد، مسابقه‌ای که در آن داور گل محمود خوردبین را مردود اعلام کرد تا عزیز اصلی با چک به صورت او بکوبد و بازی نیمه تمام بماند.

بازی جنجالی استقلال و پیکان و تقابل بازیکنان سابق دو تیم در این بازی مسابقه بعدی بود که از هفته بیستم لیگ برتر به پخش رسید. مصاحبه‌ای جنجالی با سیدمهدی رحمتی نیز در حاشیه این بازی انجام شده که وی به انتقاد از امیر قلعه‌نویی پرداخت.

پنالتی پرسپولیس گرفته نشد
به نظر محمد فنایی کارشناس داوری برنامه در مسابقه پرسپولیس برابر ملوان در نیمه اول برخورد توپ با دست مدافع ملوان طبیعی بود و خطای پنالتی نبود. در نیمه دوم اما مدافع ملوان با دستش در محوطه جریمه عالیشاه را هل داد که داور از اعلام پنالتی پرسپولیس خودداری کرد.

اعلام خطای پنالتی و اخراج دروازه‌بان در انتهای مسابقه از سوی محسن ترکی صحیح بود اما به دلیل بیرون آمدن مازیار زارع از روی خط هنگام پنالتی ضربه باید تکرار می‌شد که در این صحنه کمک داور باید داور را یاری می‌کرد. فنایی درخصوص داوری مسابقه استقلال خوزستان و فولاد گفت اخراج کولیبالی بازیکن استقلال به درستی انجام شد.

گل پیکان به اشتباه مردود شد
اما این کارشناس داوری درمورد اتفاقات متعدد داوری در مسابقه پیکان برابر استقلال گفت: در این بازی در نیمه اول آفساید آرش برهانی در موقعیت حمله به اشتباه اعلام شد. در صحنه تکل بازیکن پیکان روی پای سجاد شهباززاده وی توپ را زد و پنالتی اتفاق نیفتاد.

اما در آخرین دقایق نیمه دوم پیکان گل صحیحی به ثمر رساند که نمی‌دانم به چه دلیل داور عجله کرد و مردود اعلام شد، چراکه این وحید طالب‌لو بود که در این صحنه با مهاجم پیکان قاطی کرد و خطایی از سوی مهاجم رخ نداد. همچنین در بررسی زمان‌های تلف شده بازی که از سوی داور پنج دقیقه اعلام شده و در همین دقایق استقلال به گل برتری دست پیدا کرد مشخص شد این بازی ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه وقت تلف شده در نیمه دوم داشته است.

در ادامه برنامه دوشنبه شب، مسابقات باقی مانده از از هفته بیستم به ترتیب پخش شد که اولین آنها بازی تیم‌های تراکتورسازی و پدیده بود که منجر به اخراج رسول خطیبی شد. دیدار تیم‌های راه‌آهن و ذوب‌آهن اصفهان مسابقه بعدی بود.

پس از این دیدارها، صحنه‌های جالبی از حرکات قاسم حدادی‌فر در زمین و پاس گل‌های زیبای او به تصویر کشیده شد. مصاحبه با رسول خطیبی پس از اخراج و اعلام دلایل کنار گذاشته شدن او توسط باشگاه تراکتورسازی نیز پخش شد. ساعت ۲۴ شب نیز بار دیگر آمار نظرسنجی پخش شد که این بار گل سردار آزمون با ۶۰ درصد آرا، به عنوان بهترین گل سه ماه اخیر انتخاب شد.

از نود تا نود و مرور حواشی یک هفته گذشته فوتبال کشور بخش بعدی برنامه بود. جدال تیم‌های نفت تهران و سایپا آخرین مسابقه این هفته بود که از ورزشگاه تختی و توسط دوربین اختصاصی برنامه نود به تصویر کشیده شد. با وقت اضافه‌ای که از سوی پخش به برنامه داده شد داوری سه مسابقه باقی مانده نیز مورد بررسی قرار گرفت و زمان برنامه به کمی بیش از ۱۲۰ دقیقه افزایش پیدا کرد.

محمد فنایی اعلام کرد در مسابقه تراکتورسازی – پدیده، پنالتی پدیده درست بود و کارت زرد برای بازیکن خاطی کافی بود. اما یک ضربه پنالتی برای تراکتور اعلام نشد. در مسابقه تیم‌های راه‌آهن – ذوب‌آهن گل دوم ذوب آهن در شرایط آفساید به ثمر رسید. در بازی نفت تهران – سایپا نیز در صحنه پنالتی و اخراج بازیکن سایپا، کارت زرد برای مدافع کافی بود و اخراج صحیح نبود.

در آخرین لحظات برنامه نیز نمودار بررسی عملکرد رسول خطیبی در دو فصل اخیر در تیم‌های گسترش فولاد و تراکتورسازی به نمایش در آمد که نشان می‌داد وی کارش را خوب شروع می‌کند اما در ادامه دچار روند نزولی می‌شود.

در انتهای این برنامه عادل فردوسی‌پور گفت: از هفته آینده انشاالله مفصل مثل همیشه در خدمت شما خواهیم بود. ضمنا یک آیتم خوب درباره برگزاری مسابقه پیکان در شهرقدس تهیه کردیم که می‌توانید روی سایت تماشا کنید. حواشی لیگ دسته اول هم فرصت نشد پخش شود و می‌توانید در سایت آن را مشاهده کنید.