آنچه در ۹۰ گذشت

0
142

سرانجام انتظارها به سر آمد و بعد از جلسه مشترک مدیران فوتبال و صدا و سیما در عصر روز گذشته مدیران صدا و سیما رضایت دادند تا نود شب گذشته ماجرای حق‌پخش را موضوع اصلی قرار دهد. برنامه‌ای که در پی برگزاری جلسه مذکور از زهرش گرفته شده بود و دیگر از یک مناظره پر شور به دیالوگ میان عادل فردوسی‌پور و مهدی تاج تبدیل شده بود.

به گزارش سایت ۹۰، اما سوال پیامکی برنامه همچنان نشان از این داشت که سیاست‌گذاران سازمان صدا و سیما چندان علاقه‌مند نیستند که خودشان را در معرض قضاوت مردم قرار دهند. برای همین هم به‌جای مطرح سوالی در خصوص ماجرای روز حق پخش سوال عجیب و خنده‌دار «طرفدار کدام تیم هستید؟» اختصاص داشت که مخاطبان باید از میان هفت گزینه «پرسپولیس-رئال»، «پرسپولیس-بارسلونا»، «استقلال-رئال»، «استقلال-بارسلونا»، «سایر تیم‌های ایرانی-رئال»، «سایر تیم‌های ایرانی-بارسلونا» و «هیچکدام» یکی را انتخاب کنند. سوالی که عادل فردوسی‌پور هم با خنده در توضیح آن می‌گوید ما مدت‌ها بود که می‌خواستیم این سوال را مطرح کنیم تا بدانیم رئالی‌‌ها و بارسایی‌ها در میان آبی و قرمزپوشان پایتخت چه میزان طرفدار دارند.

از سوال پیامکی برنامه که بگذریم بخش ابتدایی و پانزده دقیقه‌ای اول بازی به تیم ملی امید و سرنوشت نلو وینگادا اختصاص داشت. مهمان این بخش از برنامه حبیب کاشانی بود که به تازگی مسئولیت مدیریت تیم امید را در فدراسیون فوتبال بر عهده گرفته است.

او در ابتدای حرف‌هایش در مورد تیم امید و وینگادا سرمربی این تیم گفت: «حرف این بوده که بازیکنانی که وینگادا به بازی‌های آسیایی برده، افرادی بوده‌اند که سن آن‌ها را نمی‌دانسته. کروش آن‌ها را مشخص کرده بود. به قول آقای افاضلی بازیکنان به صورت توریست رفته بودند و رفته بودند که دو تا بازی را تجربه کنند و برگردند. فکر می‌کردند که بالا می‌روند.

احساسشان این نبود که تایلند می‌تواند خطری برای ایران ایجاد کند. لذا وینگادا ۷ تا بازی بین‌المللی انجام داد که ۴ تا را باختند و ۳ تا را مساوی کردند. این نتیجه حاصل کار ایشان است. به نظرم دور از دسترس نیست رفتن ایران به المپیک. البته اگر همه با هم بخواهند.»

او ادامه داد: «ما یک مثلثی داریم، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال که همه خودشان را متولی این تیم می‌دانند. اگر این مثلث اراده کند چرا باید رفتن به المپیک آرزو باشد؟ امروز برای کروش مثال زدم که عراق با این همه مشکلات امنیتی و کره شمالی با این همه تحریم همیشه هست. کروش گفت آن‌ها تقلب می‌کنند و صغر سن دارند. گفتم کره جنوبی چی؟ آن‌ها هم تقلب می‌کنند؟ گفت نه. گفتم اگر ما در رنکینگ اول آسیا هستیم نمی‌تواند دور از دسترس باشد.»

کاشانی گفت: «یکی از دوستان من گفت که ۲۳ علت برای نرفتن تیم ملی به المپیک هست. مثلا ما ۹ بازیکن در تیم امید داشتیم که ۷ تا در تیم المپیک بازی می‌کردند. عملا مشکلاتی به وجود می‌آورد. اینکه ۴۰ سال به المپیک نرفتیم زیاد است. امروز با احمدی‌مقدم فرمانده ناجا جلسه داشتم و گفتم ما مشکل خروجی داریم که گفت هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم که مشکل خروجی بازیکنان تیم امید حل شود.»

عادل هم البته قانع نشد و گفت: «ما همیشه یک دور باطل در زمینه تیم امید داشته‌ایم و درس نمی‌گیریم از اشتباهات گذشته. ما تیمی به بازی‌های آسیایی می‌بریم که در المپیک نمی‌تواند شرکت کند. این اتفاق دائم تکرار می‌شود. نزدیک مسابقه هم می‌رسد کمیته ملی المپیک دخالت می‌کند و می‌گوید مدال می‌خواهیم. فدراسیون هم برای کم شدن فشار انتقادات تیمی را می‌برد که به المپیک نمی‌رسد.»

کاشانی هم در جواب گفت: «ما سه دوره برای تیم امید برنامه ریزی کردیم. یک دوره ۵۸ روزه و دو تا بازی دوستانه. در فدراسیون روش گلخانه‌ای انجام می‌شود و ۵۰ – ۶۰ تا بازیکن را از پدر و مادر و درس جدا می‌کنیم. ولی این در دنیا مرسوم نیست. من سوال کردم از کمیته فنی و گفتم شرایط وینگادا خاص است و امکان اینکه با او به آخر خط برسیم نیست. پس کمیته فنی با چه دلیلی او را انتخاب کرده است که حالا پس از ۶ ماه می‌گوید او باید برود؟ گفتند ما کارنامه وینگادا را دیده‌ایم. در المپیک با عربستان چهارم شده و اف سی سئول را قهرمان کره جنوبی کرده. ولی گفتم مشکل ما مشکل روحی بازیکنان است. بازیکنانی که بعد از باخت به راه‌آهن گریه می‌کنند ترس از باخت دارند.»

کاشانی در مورد اینکه چه مربیانی گزینه سرمربیگری تیم امید هستند گفت: «در کمیته فنی چند تا مربی جوان انتخاب کردیم و دو تا مربی با تجربه. یک مربی هم من معرفی کردم. منصوریان، گل محمدی، وحید هاشمیان، هومن افاضلی، حسین فرکی و محمد مایلی‌کهن مربی هستند. کرانچار را هم من معرفی کردم. این مجموع دوستانی بودند که معرفی شدند تا بتوانیم اگر با کرانچار به آخر خط رسیدیم، از یکی از آن‌ها استفاده کنیم.»

مدیر تیم امید در مورد بدهی مالیاتی وینگادا گفت: «وینگادا ۵۰۰ میلیون تومان بدهی مالیاتی دارد. از زمان پرسپولیس. ۱۰۰ میلیون تومان آن پرداخت شده. رحیمی تا ۲۴ شهریور امسال وقت گرفتند تا پرداخت کنند. فدراسیون هم ضمانت کرد که وینگادا یک بار از کشور خارج شود. البته این حق مردم است. در آلمان اولی هوینس را به دلیل فرار مالیاتی محکوم می‌کنند و به زندان می‌اندازند. امروز در کمیته فنی جلسه داشتیم با حضور کروش. کروش گفت من از عملکرد فنی وینگادا دفاع نمی‌کنم. شاید در ذهن این طور باشد که چون وینگادا هم وطن اوست از او حمایت می‌کند ولی امروز کروش تکذیب کرد.»

کاشانی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است جانشین نبی یا آیت‌اللهی شود؟ گفت: «نه این سمت فعلی هم چون شغل نیست من هستم. من نماینده مردم در شورای شهر هستم. به نبی و آیت‌اللهی گفتم من کبریت بی خطر هستم و امکان اینکه جای شما بیایم نیست.»

او در پاسخ به این سوال که سرمربی تیم امید کی مشخص می‌شود؟ گفت: «امروز با کروش صحبت نهایی را انجام دادیم. روز آینده در هیات رئیسه فدراسیون مسائل را مطرح می‌کنیم. جمع بندی می‌کنیم و چیزی که به درد کشور ما می‌خورد را اعلام می‌کنم. ان‌شاءالله که این انتخاب صحیح باشد. امیدوارم من چند ماه دیگر مهمان شما نباشم و بگویم اشتباه کردم. کمیته المپیک نظرش روی مربی ایرانی است و روی یک اسم بیشتر هم تاکید ندارد. ولی این گزینه با باشگاه قرارداد دارد.»

در ادامه و در بخش تقویم نود حامد کاویانپور به دلایل شکست تیم ملی ایران برابر بحرین اشاره کرد و گفت: هنوز هم یاد آن بازی می افتم ناراحت می شوم. ما یک هفته زودتر به بحرین رفتیم و همین امر مشکلاتی را برای ما ایجاد کرد. در روز بازی هم به یک رستوران دعوت شده بودیم که برخلاف روزهای دیگر بیرون از هتل ناهار خوردیم و وضعیت بازیکنان بهم ریخت.

کاویانپور در بخش دیگری از صحبت هایش به ماجرای حاشیه های تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های لبنان اشاره کرد. وی تاکید کرد که آن تیم حاشیه های زیادی داشت اما اینطور نبود که بازیکنان به شب زنده‌داری بپردازند!

مهدی تاج رئیس سازمان لیگ امشب به برنامه نود رفته بود تا در مورد اختلافات فدراسیون فوتبال و سازمان صدا و سیما برای حق پخش تلویزیونی حرف بزند. البته عادل اعلام کرد که قرار بود در برنامه‌اش میزگرد داشته باشد اما از آنجا که جلسه دوشنبه مدیران باشگاه‌ها با رئیس سازمان صدا و سیما مثبت بوده، تصمیم گرفته فقط تاج را به برنامه‌اش ببرد.

تاج در این برنامه گفت: «در مورد گرفتن حق پخش، سازمان لیگ از طرف باشگاه‌ها اقدام می‌کند. در سازمان لیگ یکی درآمدزایی سازمان لیگ و یکی کاهش هزینه را در برنامه داشتیم. در بخش درآمدزایی برای تبلیغات دور زمین یک قرارداد خوب بستیم. شرکتی آمد و ۱۶۰ میلیارد تومان برنده شد. بخش دیگری از درآمد ما از حق پخش تلویزیونی بود. آبان ۱۳۹۲ نامه‌ای نوشتیم خدمت رئیس صدا و سیما و اعلام آمادگی کردیم که قرارداد ببندیم. عددی هم به عنوان پیشنهاد اعلام کردیم. بین ۴۸ تا ۷۲ درصد از درآمد باشگاه‌ها از حق پخش است.»

او ادامه داد: «کنفدراسیون فوتبال آسیا مشخص کرده که باشگاه‌ها باید از حق پخش تلویزیونی منابع داشته باشند. حق پخش تلویزیونی اولین بخش درآمدهای باشگاه‌هاست. بعد اسپانسر و بعد هم بلیت فروشی. حق پخش بالاتر از همه است.»

عادل هم گفت: «باشگاه‌ها می‌گویند این حق ماست چون در جهان اتفاق می‌افتد. صدا و سیما می‌گوید من سازوکار قانونی ندارم. مجلس و دولت کمک کنند. این قابل حل است. باشگاه‌ها حقشان است که پول بخواهند. بخش اصلی درآمد آن‌ها از این طریق است.»

تاج گفت: «تلویزیون بهره مالکانه از فوتبال می‌برد. الان هر باشگاهی یک شرکت است و باید طبق قانون تجارت اداره شود. باید سود نشان بدهی و اگر ضرر نشان بدهی باشگاه می‌شود آماتور. ما امروز یازدهمین جلسه را با سازمان صدا و سیما برگزار کردیم. ولی به نتیجه نرسیدیم. من قبول دارم فوتبال ما بیمار است. دائم می‌گویند مدیران بی عرضه و مدیران هزینه. خب ما آمدیم این‌ها را درست کنیم. مدیر باشگاه که دوچرخه نمی‌فروشد، سیب زمینی نمی‌کارد. پول را از حق پخش درمی‌آورد. من موافق اینکه پول زیاد به بازیکن بدهند نیستم. ما نمی‌گوییم صدا و سیما پول فوتبال را بدهد و ذوب‌آهن ۱۴ میلیارد هم از کارخانه بگیرد. اگر این پول را از کارخانه بگیرند باید بنویسیم کمک دولتی. ولی اگر از صدا و سیما بگیرند می‌شود حق پخش. کمک دولتی امتیاز منفی است برای باشگاه‌ها. می‌گوییم مسیرش باید درست باشد. این دعوا برای ما نیست. همه جای دنیا این اتفاق یک بار افتاده.»

bee442a157955ad05ea1cb9d56d6c68a_1076_

رئیس سازمان لیگ ادامه داد: «ما با ضرغامی جلسه داشتیم. اگر این جلسه سه ماه پیش بود بهتر بود. به این نتیجه رسیدیم که برویم سمت دولت. ضرغامی می‌گفت من هم می‌گویم این حق باشگاه‌هاست ولی نمی‌توانم آن را بدهم. این را همه قبول کرده‌اند. امیدوارم چهارشنبه بتوانیم برویم سمت دولت و حرفمان را بزنیم. میلیون‌ها بیننده دارد برنامه نود. این خیلی بد است که به خاطر حق پخش، این برنامه پخش نشود. ما ۲۴۰ تا بازی در لیگ برتر داریم که همه پخش می‌شود. لیگ یک و دو و سه هم پخش می‌شود. امیدواریم چهارشنبه بتوانیم در دولت حرف بزنیم و بپذیرند که این پول پرداختنی است. حرف گردن کلفتی و قلدری نیست. یک منطقی پشت آن است. فوتبال را ببریم به سمتی که همه دنیا برده. این دعواها همه جا بوده. ما می‌گوییم همین پولی که از طریق کارخانه‌ها می‌دهند، از طریق صدا و سیما بدهند و فقط مسیرش را عوض کنند.»

در این لحظه از پشت صحنه اشاره‌ای به فردوسی‌پور کردند و این مجری گفت: «فوتبالی‌ها می‌گویند صدا و سیما از کنار آگهی‌هایی که از کنار فوتبال درمی‌آورد پول سرسام آوری است و بخشی را به فوتبال بدهد.»

تاج هم گفت: «ضرغامی گفت من یک بودجه‌ای دارم حدود ۳ هزار میلیارد تومان. ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد را دولت می‌دهد و مابقی را گذاشته برای تبلیغات. ما مسئول صدا و سیما نیستیم. ما مسئول سازمان لیگ هستیم. حرفش درست است. ولی این سمت هم اداره لیگ برعهده ماست. کار درستی باید انجام بدهیم در این زمینه. راه حل درست را در این می‌بینم که با دولت صحبت کنیم. آقای ضرغامی خیلی خوب بود امروز. پذیرفت که این حقوق ماست. ایشان به ما کمک کند. بیاید در دولت و مجلس. بگوید که این‌ها نمی‌روند سمت شبکه الجزیره. ما اصلا الجزیره را راه نداده‌ایم.»

عادل هم به نکته جالبی اشاره کرد و گفت: «در بعضی مراکز استان‌ها صدا و سیما نه تنها پول نمی‌دهد به باشگاه‌ها بلکه پول هم می‌خواهد. این دیگر خیلی بد است. پدیده و سایپا برای اینکه بازی‌شان پخش شود باید پول بدهند. حق طبیعی باشگاه‌ها و فوتبال است که این پول به آن‌ها برسد. مجلس و دولت بیایند به این قضیه کمک کنند.»

تاج هم گفت: «راه حل درستش این است که مجلس و دولت بیایند کمک کنند. همین اس ام اس که شما در برنامه تان دارید، مقداری از پولش برای ماست. این حقوق فوتبال است. ما از عربستان بالاتریم. عربستان برای ۱۰ سال یک میلیارد دلار قرارداد بسته. یعنی ۳ هزار میلیارد تومان. سری آ ایتالیا برای یک فصل ۹۵۰ میلیون یورو. انگلستان سه سال ۵ میلیارد پوند. ترکیه یک ساله ۱۲۳ میلیون دلار. ما خودمان را با ترکیه و عربستان و قطر تنظیم کنیم. از این‌ها که کمتر نیستیم. رئال مادرید ۱۷۸ و بارسا ۱۷۵ میلیون دلار. ما بگوییم ۵ میلیون دلار بدهیم به پرسپولیس، این تیم بارش را می‌بندد. اگر یک عددی روز چهارشنبه به ما بدهند، ما از پنجشنبه مجوز پخش را می‌دهیم که بازی‌ها بیفتد روی روال. سال بعد هم همه می‌دانند که عقب نشینی نخواهیم داشت. آیا زدن فوتبال به نفع جامعه است؟ شک ندارم چهار تا تیم ما در آسیا می‌بازند. عرب‌ها در تهران پرسپولیس را می‌برند، در کشور خودشان هم می‌برند. قطر یک بازیکن گرفته ۴.۵ میلیون دلار. این پول بودجه باشگاه پرسپولیس است. ما که نمی‌توانیم آن‌ها را بیاوریم. ولی می‌توانیم قرضی بازیکن بیاوریم. ۲۰ روز دیگر از کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌آیند و می‌خواهند این لیست را چک کنند. یا باید دروغ بنویسیم یا اینکه راست بنویسیم و آماتور شویم و سهمیه کشورمان کم شود. مثلا گفتند ورود بانوان به ورزشگاه‌ها. ما محکم ایستادیم و گفتیم زمینه اش نیست و نمی‌شود.»

عادل در این لحظه گفت: «یک کاری کنید بشود.» تاج هم گفت: «برای آن هم تلاش کردیم ولی نشده. اگر همه کمک کنند ما باید هفته بعد برنامه نود را داشته باشیم.» عادل گفت: «دوشنبه که به دلیل عاشورا نداریم. ولی اگر بشود تلاش می‌کنیم برنامه را در روزهای دیگر داشته باشیم.»

تاج هم در ادامه گفت: «شورای نگهبان وقتی یک چیزی با شرع اسلام مغایر باشد مخالفت می‌کند. ولی پول دادن به باشگاه‌ها مخالف شرع نیست. ما باید این مسیر را برویم که در بودجه صدا و سیما این را ببینند. ما هنرپیشه‌های صدا و سیما هستیم و نقش بازی می‌کنیم. چون خیلی از برنامه‌های صدا و سیما را پر می‌کنیم. ما ۱۴۷۰ نفر را باید مدیریت کنیم که در لیگ برتر یک هفته برگزار شود. تازه لیگ یک و دو و لیگ بانوان هم هست. همه این‌ها هم دارند کار می‌کنند. همین راهش است که محصول ما را بخرند. ما یک محصول داریم برای فروش. خب اگر کسی نخرد، نمی‌فروشم.»

در بخش پایانی این گفت‌وگوی مفصل هم در خصوص وضعیت بازیکنانی که مشکل سربازی دارند بحث شد و همین‌طور تاج اعلام کرد که بزودی مشکل پخش تلویزیونی حل خواهد شد. عادل فردوسی‌پور هم در خلال برنامه اعلام کرده بود که به دلیل همزمانی نود هفته بعد با تاسوعا و عاشورای حسینی، در صورت عدم پخش تلویزیونی هفته سیزدهم برنامه نودی هم در کار نخواهد بود.

برنامه نود ساعت ۲:۳۰ بامداد امروز به پایان رسید.