آمریکا ۱۰ میلیون دلار برای محمد الکوثرانی فرمانده حزب الله عراق جایزه تعیین کرد

0
367

ایالات متحده آمریکا جمعه ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۰میلیون دلار برای اطلاعاتی درباره محمد الکوثرانی، یکی از فرماندهان نظامی برجسته گروه حزب الله در عراق جایزه تعیین کرد.

محمد الکوثرانی معاون قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بود که در ماه ژانویه گذشته در حمله هوایی آمریکا در بغداد کشته شد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که الکوثرانی « مسئولیت بعضی از هماهنگی‌های سیاسی گروه‌های شبه‌نظامی هم‌پیمان با جمهوری اسلامی را بر عهده دارد» که در گذشته قاسم سلیمانی مسئولیت تنظیم آن را بر عهده داشت.

در بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا آمده است:« الکوثرانی با این عنوان مسئولیت تسهیل تحرکات گروه‌هایی را بر عهده داشت که در خارج از چارچوب کنترل دولت عراق فعالیت می‌کنند و تظاهرات مردمی در عراق را با خشونت سرکوب و به برخی نمایندگی‌های دیپلماتیک خارجی حمله کرده و در فعالیت‌های جنایت‌کارانه سازمان یافته در سطح وسیعی شرکت داشته‌اند».

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مبلغ این جایزه را در ازای دست یافتن به اطلاعاتی درباره فعالیت‌ها، شبکه‌ها و دستیاران الکوثرانی در چارچوب از کارانداختن «مکانیسم مالی» حزب الله که مقر آن در لبنان است، تعیین کرده است.

به گزارش العربیه به نقل از رویترز؛ ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۳ همچنین الکوثرانی را به عنوان تروریستی جهانی توصیف و او را به تامین مالی گروه‌های مسلح در عراق و کمک به انتقال عراقی‌ها به سوریه برای حمایت از رژیم بشار اسد علیه جنگجویان اپوزیسیون سوریه متهم کرده بود.