آمریکا ۹ فرد و شرکت‌ ایرانی را به فهرست سیاه خود اضافه کرد

0
148

آمریکا 9 فرد و شرکت را به اتهام دور زدن تحریم‌هایی که در زمینه پرونده هسته‌ای ایران وضع شده و همچنین همدستی با این کشور در نقض حقوق بشر، به فهرست سیاه خود اضافه کرد.

 بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، در میان افراد و شرکتهای جدیدی که تحریم شده اند، برخی به حمایت سخت افزاری، مالی و تکنولوژیک برای دسترسی ایران به اوراق بانکی آمریکا در جهت نقض تحریم‌های ایران متهم شده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، پنج ایرانی به نام‌های اسدالله سیفی، تیمور عامری، حسین زیدی، سید کمال یاسینی، آناهیتا نصیربیگ، همچنین یک تبعه افغانستان به نام عزیزالله اسدالله قلندری را به اتهام دور زدن تحریم‌های وضع شده علیه ایران و همچنین نقض حقوق بشر به لیست سیاه آمریکا اضافه شدند.

حسین زیدی که شهروند سابق ایران بوده اکنون تبعه کشور «سنت‌کیتس و نویس» است.

همچنین دو شرکت ایرانی و یک شرکت که در امارات متحده عربی به ثبت رسیده است نیز به لیست تحریم‌های جدید آمریکا اضافه شده‌اند.

شرکت «بل فست جنرال تریدینگ» که در امارات به ثبت رسیده و در لیست سیاه آمریکا وارد شده، در سایت رسمی خود، نوع فعالیت شرکت را تجارت مواد غذایی و کشاورزی عنوان کرده است و خزانه داری آمریکا در توضیح علت تحریم، گفته که این شرکت همراه با پنج تن از افرادی که نام آنها برده شد، به ارائه کمک‌های فنی و مالی به دولت ایران برای دستیابی به دلار آمریکا متهم شده‌اند.

آمریکا می‌گوید که شرکت یاد شده در انتقال ۲۵۰ میلیون دلار به ایران دست داشته است.

آناهیتا نصیربیگ نیز که کارمند بانک آسیا است، متهم شده که به انتقال ۱۰ میلیون دلار پول از این بانک به بانک مرکزی ایران ایران کمک کرده است.

همچنین شرکت‌های ایرانی «ابیسک» و «تکنولوژی‌های نرم افزاری دوران» نیز به ترتیب به اتهام کمک به سپاه پاسداران برای «نقض جدی حقوق بشر» و کمک به دولت ایران برای «اعمال سانسور و محدود کردن آزادی بیان» به لیست سیاه آمریکا اضافه شده‌اند.الیسک

دیوید کوهن معاون تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای که در سایت این وزارتخانه منتشر شده است، می‌گوید که اگرچه آمریکا در خلال مذاکرات هسته‌ای (گروه پنج به علاوه یک و ایران)، مایل به اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران نیست، اما بر اجرا شدن دقیق تحریم‌های موجود تاکید دارد.

در لیست جدید تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، همچنین فهرست ۳۰ کشتی متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی که در لیست تحریم‌های آمریکا قرار دارد، به روزرسانی شده است.