آمریکا ۵ نهاد دیگر مرتبط با برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی را تحریم کرد

0
302

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه ۵ نهاد جمهوری اسلامی را به دلیل ارتباط با بخش کلیدی از برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی تحت تحریم قرار داد.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، صنایع شهید خرازی، صنایع شهید صنیع خانی، صنایع شهید مقدم، صنایع شهید شوشتری و مرکز تحقیقاتی شهید اسلامی، پنج نهاد جدید تحریم شده هستند.

از آنجا که مالکیت یا اداره این نهادها بر عهده «گروه صنعتی شهید باکری» است، طبق فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲، آنها به فهرست تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی اضافه شده‌اند.

گروه صنعتی باکری مسئول توسعه برنامه موشکی بالیستیک و تولید موشک‌های سوخت جامد است و قبلا در فهرست تحریم‌های آمریکا، سازمان ملل، و اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

به گفته وزیر خزانه داری آمریکا «این تحریم‌ها نهادهای کلیدی دخیل در برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی را، که رژیم آن را بر رفاه اقتصادی مردم خود ترجیح می‌دهد، هدف می‌گیرند.»

استیون منوشن در بیانیه گفت «همچنان که مردم ایران در رنج به سر می‌برند، حکومت و سپاه پاسداران پیکارجویان خارجی، گروه‌های تروریستی، و ناقضان حقوق بشر را تامین مالی می‌کند.»

وزیر دارایی آمریکا تاکید کرد «ما هیچ تأملی در بیان سوء مدیریت اقتصادی رژیم و صرف منابع سرشار از جیب شهروندان خود برای تامین مالی سامانه‌های تهدیدآمیز موشکی نداریم.»

در بیانیه وزارت خزانه ایالات متحده آمده است، در نتیجه اقدام امروز، کلیه دارایی‌ها و منافع این نهادها مسدود، و شهروندان آمریکایی از هرگونه معامله یا همکاری با آنها منع می‌شوند.

به گزارش صدای آمریکا؛ مؤسسات مالی خارجی نیز که آگاهانه مبادرت به تسهیل مبادلات مالی و تجاری این نهادها یا حمایت از افراد مرتبط با آنها کنند با خطر تحریم و قطع ارتباط با مراکز مالی آمریکا روبرو خواهند شد.