آمریکا ‘یک شناور حامل تسلیحات جمهوری اسلامی برای حوثی‌ها را ضبط کرده است’

0
111

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که این کشور و نیروهای کشورهای دوست در ماه ژوئن یک قایق حامل تسلیحات از جمهوری اسلامی برای حوثی‌های یمن را ضبط کرد و بار دیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی را تمدید کند.

همزمان مقام های آمریکایی از یک گزارش سازمان ملل درباره اینکه کشتن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران توسط آمریکا توجیه قانونی نداشته انتقاد کرده اند.

آقای پومپئو در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه گفت که آمریکا و “شرکایی” که از آنها نام نبرد یک شناور “حامل تسلیحات جمهوری اسلامی برای شورشیان حوثی” را در روز ۲۸ ژوئن در آب های نزدیک سواحل یمن متوقف کردند.

به گزارش رویترز او گفت: “جمهوری اسلامی از تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل که قرار است ظرف کمتر از چهار ماه منقضی شود پیروی نمی کند.”

او گفت که این تسلیحات شامل ۲۰۰ آر پی جی، بیش از ۱۷۰۰ تفنگ تهاجمی، ۲۱ موشک زمین به هوا و موشک زمینی، چند موشک ضدتانک “و سایر تسلیحات و موشک های پیشرفته” می شد.

بی بی سی نوشت؛ یمن از سال ۲۰۱۵ درگیر یک جنگ داخلی است که در آن شورشیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی با نیروهای دولتی که مورد حمایت عربستان است می جنگند. جمهوری اسلامی هرگونه ارسال سلاح به یمن و حوثی‌های این کشور را رد می کند.