آمریکا کنسولگری خود در بصره را به خاطر «تهدیدات جمهوری اسلامی» بست

0
307

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد دستور تعطیلی و تخلیه کنسولگری خود در شهر بصره عراق را به خاطر حمله‌های هفته‌های اخیر شبه‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی صادر کرده است.
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با تایید این خبر گفت: «در طول هفته‌های گذشته تهدیداتی که حکومت جمهوری اسلامی، سپاه قدس و شبه‌نظامیان وابسته و تحت کنترل قاسم سلیمانی متوجه کارکنان و اماکن ایالات متحده داشته‌اند افزایش یافته است. آن شبه‌نظامیان به طور مکرر با آتش غیرمستقیم کنسولگری ما در شهر بصره و در سفارتمان در بغداد را هدف گرفته‌اند.»

آقای پمپئو اضافه کرد: « به حکومت جمهوری اسلامی توصیه می‌کنم که بداند آمریکا جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم هرگونه آسیبی به جان آمریکایی‌ها یا اماکن دیپلماتیک‌مان در عراق و یا در هر جای دیگری می‌داند؛ خواه مستقیما توسط نیروهای جمهوری اسلامی انجام گرفته باشد خواه توسط شبه‌نظامیان نیابتی مرتبط با آن‌ها. صریح می‌گویم که جمهوری اسلامی باید بفهمد که آمریکا متناسب و قاطعانه به چنین دست حملاتی واکنش خواهد داد.»

پیشتر در روز جمعه شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از سه منبع در وزارت دفاع آمریکا خبر داده بود که ارزیابی‌های اطلاعاتی این نهاد نشان می‌دهد شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در صدد انجام حملاتی علیه نیروها یا منافع آمریکا هستند. برخی از منابع خبری از شلیک سه موشک دیگر به نزدیکی کنسولگری آمریکا در بصره طی روزهای گذشته خبر داده بودند.

این مقامات تاکید کرده بودند که ظن آن‌ها عمدتا متوجه شبه‌نظامیان مستقر در سوریه و چندین ناحیه دیگر در منطقه خاورمیانه است.

روز جمعه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) سه خمپاره به منطقه موسوم به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کردند. همچنین روز شنبه ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) نیز کنسولگری آمریکا در بصره هدف حمله موشکی قرار گرفت. این دو حمله خسارت مالی یا جانی در پی نداشت.

در پی این رویدادها کاخ سفید طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود «ایالات متحده رژیم جمهوری اسلامی را مسئول هرگونه حمله‌ای می‌داند که به زخمی‌ شدن کارکنان و آسیب دیدن اماکن دولتی کشور [در عراق] بیانجامد.»

کنسولگری آمریکا در بصره، این دومین شهر بزرگ عراق، در سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد و یکی از سه مرکز اصلی آمریکا در این کشور به شمار می‌رود.

به گزارش یورونیوز؛ در هفته‌های گذشته شهر بصره شاهد ناآرامی‌ها در اعتراض به وضع اقتصادی و معیشتی بوده است. در جریان این سلسله‌ تظاهرات که با درگیری با پلیس همراه بود و ده‌‌ها کشته و زخمی برجا گذاشت، به کنسولگری جمهوری اسلامی نیز حمله شد و ساختمان آن آسیب دید.