آمریکا پنج فرد و تعدادی شرکت را در ارتباط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تحریم کرد

0
191

ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه پنج نفر را به همراه شبکه‌ای از شرکت‌های بین‌المللی به دلیل همکاری با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که این افراد و شرکت‌ها در تلاش جمهوری اسلامی برای دستیابی به مواد مورد نیاز در برنامه‌ هسته‌ای مشارکت داشته‌اند.

نام شرکت باختر رعد سپاهان و شرکت تامین کالای سبز در فهرست تحریمی جدید دیده می شود.

مقامات آمریکایی گفته اند که این دو شرکت از طریق واسطه های خود در بلژیک و چین اقدام به خرید آلومینیوم برای شرکت فناوری سانتریفیوژ جمهوری اسلامی می کنند.

جمهوری اسلامی اخیرا اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های شدیدی که با آن روبه‌رو شده، به شکل گام به گام برخی از تعهداتش را در برجام زیر پا می‌گذارد.

بر اساس بیانیه‌ وزارت خزانه‌داری آمریکا، این اقدام اخیر واشنگتن با هدف جلوگیری از دسترسی جمهوری اسلامی به مواد مورد نیاز در برنامه هسته‌ای انجام شده است.

در این بیانیه آمده که شرکت‌هایی چینی و بلژیکی با تحریم روبه‌رو می‌شوند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده که جمهوری اسلامی “نمی‌تواند همزمان با خرید و انبار کردن مواد برای سانتریفیوژ، در عرصه جهانی ادعا کند که نیت خیر دارد.”

ایران تا قبل از سال ۲۰۱۵ با این اتهام روبه‌رو بود که احتمالا به شکل مخفیانه تلاش می‌کند تا برنامه هسته‌ای خود را برای ساخت بمب اتمی توسعه دهد.

اما از زمان آغاز اجرای برجام، سازمان بین‌المللی انرژی هسته‌ای – بازوی نظارتی سازمان ملل برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای – تایید کرده که برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در چارچوب برجام و با اهداف صلح‌آمیز در حال پیگیری است.

به گزارش بی بی سی؛ با این حال دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و جمهوری اسلامی را تحریم کرد.