آمریکا و اروپا دربارۀ برنامۀ موشکی و اقدام‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند

0
175

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در پایان ملاقات امروز خود با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، و وزیر امور خارجۀ این کشور، بوریس جانسون، ابراز امیدواری کرد که واشینگتن بتواند به پیشرفت‌هایی با اروپایی‌ها در زمینۀ توافق اتمی با جمهوری اسلامی دست یابد.

وزیر امور خارجۀ آمریکا اضافه کرد که یک گروه کاری در این زمینه تشکیل شده که فعالیت‌هایش را از هفتۀ آیندۀ آغاز خواهد کرد. رکس تیلرسون، در ادامه افزود که سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان که از امضاکنندگان توافق اتمی با جمهوری اسلامی هستند بر این اعتقادند که “باید به بعضی بخش‌های توافق اتمی با جمهوری اسلامی و برخی جنبه‌های رفتار این کشور در خاورمیانه رسیدگی کرد.”

تیلرسون گفت که منظور او در واقع برنامۀ موشک‌های بالستیکی جمهوری اسلامی است که البته جرئی از توافق اتمی با این کشور نیست. وی اضافه کرد که نگرانی آمریکا از برخی محدودیت های پیش بینی شده در این توافق که به مرور و پس از سال ۲٠۲۵ از میان خواهند رفت از دیگر مواردی است که به گمان سه کشور اروپایی باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

وزیر امور خارجۀ آمریکا گفته است که در خصوص این موارد در درون گروه کاری بحث و تبادل نظر خواهد شد و “خواهیم دید که آیا می توان از طریق یک توافق تکمیلی یا سازوکاری دیگر که به رفع نگرانی ها منجر شود به نتیجه رسید یا نه.”

جانسون، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، در اظهاراتی در حضور همتای آمریکایی اش گفت که کشورهای اروپایی بر سر برنامۀ موشک های بالستیکی جمهوری اسلامی و جلوگیری از این فعالیت وسیعاً با یکدیگر توافق دارند.

او تأکید کرد که اروپایی ها می توانند مشترکاً از توسعۀ این فعالیت ها جلوگیری کنند. وزیر امور خارجۀ بریتانیا در عین حال تأکید کرد که این اقدام باید به موازات توافق اتمی با جمهوری اسلامی صورت بپذیرد به طوری که خدشه ای به هدف آن یعنی جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی وارد نیاید.