آمریکا وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی را تحریم کرد

0
168

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه یکم آذر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی، به دلیل اعمال سانسور گسترده اینترنت‌، تحریم شده است.

این بیانیه می‌گوید محمد جواد آذری جهرمی، که عضو سابق وزارت بدنام اطلاعات جمهوری اسلامی است، از زمان روی کار آمدن خود و در دو سال گذشته، موجبات سانسور سرکوبگرانه اینترنت در ایران را بیشتر کرده و همچین در تعقیب و زیرنظرگیری مخالفان هم نقش داشته است.

بنا بر این بیانیه، استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت: «مقامات جمهوری اسلامی می‌دانند اینترنت آزاد و قابل دسترس برای همه، نامشروعیت آن‌ها را برملا می‌کند. در نتیجه، آنها با هدف سرکوب اعتراض‌های مخالف رژیم، اینترنت را سانسور می‌کنند.»

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: «ما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی را به دلیل محدود کردن دسترسی به اینترنت، از جمله اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی محبوب که کمک می‌کند ده‌ها میلیون ایران با هم و با جهان خارج در ارتباط باشند، تحریم می‌کنیم.»

به گزارش صدای آمریکا؛ در یک هفته اخیر ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این اقدام رژیم جمهوری اسلامی گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند!»