آمریکا ناخداهای کشتی‌های اعزامی جمهوری اسلامی به ونزوئلا را تحریم کرد

0
106

ناخداهای پنج نفتکش جمهوری اسلامی که در ماه‌های گذشته تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا را دور زده و به مقصد این کشور سوخت حمل کرده‌اند، روز چهارشنبه ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰ از سوی وزارت امور خزانه‌داری آمریکا تحریم شدند.

در بیانیه وزارت امور خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از «علی دانایی کنارسری»، «محسن گوهردهی»، «علیرضا رهنورد»، «رضا وزیری» و «حمیدرضا یحیی‌زاده» به عنوان ناخداهای نفتکش‌هایی که اقدام به نقض تحریم‌ها و ارسال سوخت به ونزوئلا کرده‌اند یاد شده و این افراد به فهرست تحریم‌ها افزوده شدند.

روابط جمهوری اسلامی و ونزوئلا برأساس فرمول «نفت در ازای طلا»، کاملا برملا شده؛ به ویژه پس از گفته الیوت آبرامز، مسئول پرونده ونزوئلا در دولت آمریکا در این خصوص که جمهوری اسلامی، هواپیماهایی را برای حمل طلا در مقابل ارائه خدمات به کاراکاس ارسال می‌کند و این هواپیماها حامل تجهیزاتی هستند که بخش نفتی ونزوئلا فاقد آنهاست و در ازای ارائه این تجهیزات، طلا دریافت کرده و بازمی گردند.

در ماه می ۲۰۲۰ گزارش شد که همزمان با هشدار ایالات متحده آمریکا به جمهوری اسلامی درباره ارسال انرژی به ونزوئلا، وبگاه‌های بررسی رفت و آمدهای دریایی اعلام کردند که پنج نفتکش جمهوری اسلامی با بار بنزین راهی ونزوئلا شده و حدود ۲۲۰ تا ۲۴۰ میلیون لیتر بنزین به مقصد این کشور حمل کرده‌ند.

العربیه گزارش داد؛ وبگاه شرکت تانکر تراکرز که به رهگیری داده‌های حمل و نقل نفت در جهان می‌پردازد، اعلام کرد این پنج نفتکش جمهوری اسلامی، فورچن، پتونیا، فورست، فاکسون و کلاویل نام دارند و در ماه‌های مارس و آوریل از بندر رجایی مسیر خود به سمت ونزوئلا را آغاز کرده‌اند.