آمریکا می‌کوشد اروپا را با خود علیه جمهوری اسلامی همسو کند

0
271

یک مقام عالیرتبۀ دولت آمریکا امروز در بروکسل به خبرنگاران گفت که این کشور امیدوار است اتحادیۀ اروپا را به اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی و در مخالفت با برنامۀ موشکی این کشور وادارد. همین مقام گفته است که دولت آمریکا می کوشد کشورهای اروپایی را با موضع دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی همسو کند. مقام آمریکایی در ادامه افزوده است که چنین همسویی بسیار جالب و احتمالاً سودمند خواهد بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در جریان سفر هفتۀ گذشته اش به دوبی نگرانی عمیق خود را نسبت به برنامۀ موشک های بالستیکی جمهوری اسلامی اعلام کرد و افزود که موشک شلیک شده توسط حوثی های یمن علیه عربستان در چهارم نوامبر گذشته متعلق به جمهوری اسلامی بوده است.

اتحادیۀ اروپا اعلام می کند که اعمال مجازات های جدید علیه جمهوری اسلامی نیازمند موافقت بیست و هشت کشور عضو این اتحادیه است و رسیدن به چنین توافقی آسان نیست.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، گفته است که چنین موضوعی در دستور کار اتحادیۀ اروپا در حال حاضر نیست و بعید است که در آیندۀ نزدیک در دستور کار اروپا قرار بگیرد. مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا سپس تصریح کرده است که برنامۀ موشک های بالستیکی جمهوری اسلامی جزئی از توافق اتمی با این کشور به شمار نمی رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ جمهوری آمریکا با اعلام عدم پایبندی جمهوری اسلامی به توافق اتمی ضربۀ سختی به این توافق وارد آورده است.