آمریکا معافیت همکاری‌های اتمی با جمهوری اسلامی را تمدید می‌کند

0
124

معافیت همکاری محدود شرکت‌های غیر آمریکایی برای همکاری هسته‌ای با جمهوری اسلامی برای دو ماه دیگر تمدید شد. وزارت امور خارجه آمریکا گسترش فعالیت‌های اتمی جمهوری اسلامی را بار دیگر غیر قابل قبول خوانده است.

ایالات متحده آمریکا برای چهارمین بار معافیت‌ همکاری‌های اتمی با جمهوری اسلامی را تمدید می‌کند. بنابراین همکاری اتمی برخی از موسسات هسته‌ای غیر آمریکایی با جمهوری اسلامی برای مدت ۶۰ روز دیگر ممکن خواهد بود. 

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی غیرقابل قبول ارزیابی شده است. در این بیانیه آمده است که «جمهوری اسلامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد و این موضوع پذیرفتنی نیست.»

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا توضیح بیشتری پیرامون گسترش فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ارائه نشده است. 

در این بیانیه آمده است: «گسترش فعالیت‌های هسته‌ای رژیم [جمهوری اسلامی] یکی از مهم‌ترین تهدیدها برای امنیت و صلح بین‌المللی است. همان طور که دونالد ترامپ پیش از این در سال جاری میلادی اعلام کرده است، به جمهوری اسلامی هیچ‌گاه اجازه تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای داده نخواهد شد.»

انتقادهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل ماه مارس سال جاری از محدودیت‌هایی که جمهوری اسلامی بر سر بازرسی از دو سایت هسته‌ای در این کشور ایجاد کرده، انتقاد کرده بود. افزون بر آن، آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی به افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی اشاره کرده بود.

جمهوری اسلامی در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تمدید و تشدید تحریم‌های این کشور از سوی آمریکا اعلام کرده بود که گام به گام تعهدات و الزام‌های پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

جمهوری اسلامی در ماه ژانویه سال جاری اعلام کرده بود که به محدودیت‌های پیش‌بینی شده در رابطه با میزان غنی‌سازی اورانیوم پایبند نخواهد بود. این موضوع انتقاد شدید سه کشور اروپایی حاضر در توافق هسته‌ای را در پی داشت. این سه کشور با انتشار بیانیه‌ای مشترک نسبت به پیامدهای خروج جمهوری اسلامی از توافق هسته‌ای هشدار داده بودند.

به گزارش دویچه وله؛ به‌رغم مخالفت سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان با خروج گام به گام جمهوری اسلامی از توافق هسته‌ای، آن‌ها در همراهی با روسیه و چین تلاش خود را برای نجات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) ادامه می‌دهند.