آمریکا معافیت از تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی را ‘تمدید نمی‌کند’

0
227

روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، قرار است روز دوشنبه پایان اعطای معافیت از تحریم‌ها برای خرید نفت از جمهوری اسلامی را اعلام کند.

وزارت خارجه آمریکا در ماه نوامبر گذشته برای هشت کشور معافیتی ۱۸۰ روزه صادر کرده بود تا فرصت جایگزینی واردات نفت از جمهوری اسلامی را داشته باشند.

براساس این گزارش آقای پومپئو اعلام خواهد کرد که از روز دوم ماه مه (۱۲ اردیبهشت) دولت آمریکا دیگر به کشورهایی که هم اکنون از جمهوری اسلامی نفت وارد می‌کنند معافیت نخواهد داد.

این خبر باعث افزایش سه درصدی قیمت نفت در بازار جهانی شده است. به گزارش خبرگزاری رویترز قیمت هر بشکه نفت به ۷۴ دلار و ۳۰ سنت رسید که بالاترین قیمت از ماه نوامبر سال گذشته میلادی بوده است.

ژاپن، چین، کره جنوبی، هند، ایتالیا، تایوان، ترکیه و یونان کشورهایی هستند که معافیت موقت از تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی گرفته‌اند.

کشورها و شرکت‌های خارج از آمریکا که تحریم‌های این کشور علیهه جمهوری اسلامی را رعایت نکنند با مجازات و محدودیت در داخل آمریکا روبرو می‌شوند.

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا به واشنگتن‌پست گفته‌اند که این تصمیم به دو دلیل گرفته شده است.

اول اینکه به گفته آنها عرضه در بازار نفت هم اکنون بیش از تقاضا است. دیگر اینکه کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات متحده عربی قول داده‌اند هرگونه افت عرضه را جبران کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه درباره این موضوع با ولیعهد امارات متحده عربی صحبت کرد.

اعطای معافیت از تحریم‌ها در هفته‌های اخیر به موضوعی سیاسی در واشنگتن بدل شده بود.

به گزارش بی بی سی؛ شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه از جمله سناتور تد کروز که مواضع سختی علیه جمهوری اسلامی دارند استدلال کردند که ادامه آنها مغایر سیاست “فشار حداکثری” است که آقای ترامپ و وزیر خارجه‌اش می گویند علیه ایران دنبال می‌کنند.