آمریکا قرار توقیف نفتکش جمهوری اسلامی «گریس ۱» را صادر کرد

0
181

ایالات متحده آمریکا روز جمعه از صدور حکم توقیف ابرنفتکش حامل نفت جمهوری اسلامی خبر داد. این حکم در حالی صادر شده است که دستگاه قضایی جبل الطارق روز پنجشنبه از رفع توقیف نفتکش جمهوری اسلامی خبر داد و آخرین گزارش ها از تدارک و آماده شدن این کشتی نفتی برای ترک آب های جبل الطارق در روز یکشنبه حکایت داشت.

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه ای کشتی جمهوری اسلامی را به حمل غیر قانونی و قاچاق سوخت به سوریه متهم و تاکید کرده است که این اقدام «با هماهنگی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی صورت گرفته» که پیشتر از سوی آمریکا در فهرست سازمان های «تروریستی» جای گرفته بود.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه ۲۵ مرداد در یک نشست خبری ضمن تکذیب هرگونه تضمین از سوی جمهوری اسلامی در باره مقصد نفتکش گفته بود: «جمهوری اسلامی برای آزادی نفتکش گریس-۱ هیچ تعهدی مبنی بر این که به سوریه نرود نداده است، زیرا از ساعات اولیه توقیف نفتکش اعلام کردیم که مقصد نفتکش سوریه نبوده و تا انتها هم بر سر همین حرف باقی مانده و تأکید کردیم که اگر هم مقصد نفتکش سوریه بود بازهم‌ به کسی ربطی نداشت.»

این در حالیست که رئیس دولت محلی جبل الطارق روز جمعه در مصاحبه‌ای تصریح کرد که که جمهوری اسلامی روی سربرگ رسمی به جبل الطارق تعهد داده که محموله نفت خام کشتی خود را در سوریه تخلیه نخواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا پیش از این با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود که از دادن ویزا به کارکنان نفتکش گریس‌۱ و سایر کشتی‌هایی که با حمل نفت جمهوری اسلامی به سپاه‌ پاسداران کمک کنند، ممانعت به عمل خواهد آمد و تحریم‌های واشنگتن بر ضد جمهوری اسلامی را کمافی السابق و به شکل کامل ادامه خواهد یافت.

به گزارش یورونیوز؛ ابرنفتکش جمهوری اسلامی موسوم به «گریس ۱» که روز ۱۳ تیر به ظن حمل نفت خام به کشور سوریه توقیف شد، روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد بنا به تصمیم دیوان عالی محلی جبل الطارق آزاد گردید. این کشتی پس از رفع توقیف تغییر نام داد و در حالی که در زمان توقیف با کرچم پاناما حرکت می‌کرد، پرچم جمهوری اسلامی بر آن نصب شد و «آرین دریا» نام گرفت.