آمریکا زمینه‌های اجرای تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی را فراهم می‌کند

0
160

دو دیدار مهم در دستور کار این هفته وزیر انرژی آمریکا قرار دارد: دیدار با وزیر انرژی عربستان در واشنگتن و دیدار با وزیر انرژی روسیه در مسکو. هدف از این دیدارها آماده‌سازی شرایط برای تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی اعلام شده است.

تا موعد تعیین شده برای تحریم‌های نفتی جمهوری اسلامی کمتر از دو ماه زمان باقی است. آمریکا اعلام کرده است که از روز ۱۳ آبان (۴ نوامبر) سیاست ناظر بر تحریم‌هایی که علیه ایران پیش‌بینی کرده است را اجرایی خواهد کرد. مهم‌ترین بخش این تحریم‌ها متوجه صادرات نفتی جمهوری اسلامی و همچنین قطع ارتباط جمهوری اسلامی با شبکه مالی سوئیفت اعلام شده است.

اما مهم‌ترین نگرانی آمریکا افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی است. بهای نفت خام ظرف ۴ ماه گذشته (از زمان اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای)، صرف‌نظر از نوسانات دائمی، روندی صعودی داشته است. بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال این هفته به ۷۶ دلار رسید. همین موضوع باعث نگرانی کاخ سفید شده است.

در همین رابطه، ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، فعالیت‌های خود را برای تامین نیازهای جهانی به نفت خام پس از کاهش صادارت نفت جمهوری اسلامی شروع کرده است.

دو دیدار مهم

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) خبر از دیدار روز دوشنبه ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، با خالد فالح، وزیر نفت عربستان سعودی داد. وزیر نفت عربستان به همین منظور به واشنگتن سفر کرده است.

دولت ترامپ در آستانه‌ی اعلام خروج این کشور از توافق هسته‌ای از عربستان رسما خواسته بود، با افزایش تولید نفت خام خود کمبود ناشی از حذف یا کاهش صادرات نفت جمهوری اسلامی را جبران کند.

در همان هنگام اعلام شد که مسئولان دولت ترامپ تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در این باره گفت‌وگو کرده‌اند. این خبر از سوی مقامات عربستان نیز تکذیب نشد. محمد بن سلمان اعلام کرد که تماس بین آمریکا و عربستان درباره مسائل انرژی، امری طبیعی و برخاسته از گفت‌وگوها و مذاکرات دائمی دو کشور بر سر بازارهای انرژی بوده است.

به گزارش دویچه وله؛ عربستان نیز پس از آن اعلام کرده بود که اوپک باید سهمیه تولیدی خود را حفظ کند و هر گاه یکی از اعضای اوپک نتواند به میزان تعیین‌شده نفت تولید کند، سهمیه تولید آن کشور باید بین کشورهای دیگر عضو این سازمان تقسیم شود؛ موضوعی که اعتراض بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، و دیگر مسئولان این کشور را برانگیخت.