آمریکا: رویارویی قایق‌های تندروی جمهوری اسلامی در خلیج فارس متوقف شده است

0
219

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های نظامی ایالات متحده آمریکا گزارش داده‌اند که طی پنج ماه اخیر رویارویی میان قایق‌های تندروی جمهوری اسلامی با کشتی‌های آمریکایی در خلیج فارس متوقف شده است. مقام‌های آمریکایی با استقبال از این رویکرد توقف رویارویی نسبت به ادامه آن ایراز امیدواری کردند. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون هم از این اقدام استقبال کرده است.

به گفته مقام‌های نظامی آمریکایی، طی ۲ سال گذشته، موارد متعددی از رویارویی قایق‌های جمهوری اسلامی با کشتی‌های آمریکایی در خلیج فارس، اقدامی «ناایمن» و «غیرحرفه‌ای» بوده است که احتمال افزایش خطر محاسباتی را افزایش می‌داده است.

ژنرال ژوزف وُوتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، در سفر به خاورمیانه، در هفته جاری، گفت: این اقدامات درهیج‌ کجا قابل تحمل نیست و ارتش‌های حرفه‌ای چنین اقداماتی انجام نمی‌دهند.

این مقام ارشد نظامی آمریکایی با اشاره به توقف این رویارویی‌ها طی پنج ماه اخیر به خبرنگاران گفت: شاید این توقف به‌خاطر این بوده است که ما آمادگی‌ خود را نشان داده‌ایم.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این دلیل حضور شناورهای ایرانی را انجام ماموریت در درون مرزهای آبی جمهوری اسلامی توجیه می‌کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ فرماندهی مرکزی آمریکا، مسئولیت تامین امنیت آمریکا از خلیج فارس تا آسیای میانه را به عهده دارد. این مرکز در عملیات مقابله با داعش در عراق و سوریه، همچنین مقابله با طالبان در افغانستان شرکت دارد.