آمریکا دو مقام اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی را تحریم کرد

0
87

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ برای اولین بار رژیم جمهوری اسلامی را مسئول ربوده شدن رابرت لوینسون شهروند آمریکایی که سال‌ها پیش در ایران ناپدید شد، اعلام و دو مقام اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا این مقام‌های اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی را مسئول « آدم‌ربایی، حبس و مرگ احتمالی » رابرت لوینسون معرفی و آنها را به فهرست تحریم‌ها افزود.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا هم در توئیتر اعلام کرد: «امروز ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه دو مقام ارشد وزارت اطلاعات و امنیت رژیم جمهوری اسلامی اعمال کرده که در آدم‌ربایی، حبس و مرگ احتمالی رابرت لوینسون دخیل بوده‌اند. ما در دنبال کردن آن‌هایی که در ناپدید شدن لوینسون نقش داشته‌اند نرم نمی‌شویم.»

این دو مقام اطلاعاتی رژیم جمهوری اسلامی که وزارت امور خزانه‌داری آمریکا آنها را تحریم کرد، محمد باصری و احمد خزایی معرفی شدند.

رابرت لوینسون، از ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در اداره تحقیقات فدرال بود که در اسفند ۱۳۸۵ هنگامی که در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته اداره تحقیقات فدرال مشغول گردآوری اطلاعات در جزیره کیش بود، ناپدید شد. در همان زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال ربودن شدن وی مطرح شد و تاکنون ادامه دارد.

العربیه نوشت؛ برخی مقامات آمریکایی گفتند که رابرت لوینسون در هنگام سفر به ایران برای یک شرکت خصوصی کار می‌کرده ‌است، اما در سال ۲۰۱۳ خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که لوینسون در هنگام انجام مأموریتی تأیید نشده برای آژانس اطلاعات مرکزی بوده است.