آمریکا ده شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی را به اتهام “حملات سایبری و سرقت اطلاعاتی” تحریم کرد

0
227

وزارت خزانه‌داری آمریکا ده شخصیت حقیقی و حقوقی وابسطه به جمهوری اسلامی را به اتهام فعالیت‌های مخرب سایبری و هدف قراردادن صدها دانشگاه در سراسر جهان، تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا نام یک نهاد و ۹ ایرانی وابسطه به جمهوری اسلامی را به فهرست تحریم‌های اعمال شده از سوی این کشور افزود. بنا بر اطلاعیه وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا، که روز جمعه ۲۳ مارس / ۳ فروردین منتشر شد، این افراد صدها موسسه آمریکایی و بین‌المللی را با هدف سرقت اطلاعات، مورد حمله قرار داده‌اند.

وزارت خزانه داری آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی ایالات متحده آمریکا در اقدامی هماهنگ با دو وزارت دادگستری و خزانه داری آمریکا، یک نهاد وابسطه به جمهوری اسلامی و ۹ ایرانی وابسطه به جمهوری اسلامی را تحت فرمان اجرایی “مسدودسازی اموال افراد مشارکت کننده در فعالیت های قابل ملاحظه تخریب سایبری”، مورد تحریم قرار داد.

بر اساس این اطلاعیه افراد و نهاد معرفی شده دارایی‌های اطلاعاتی ارزشمندی را از صدها دانشگاه آمریکا، دانشگاه‌های کشورهای ثالث و شرکت های رسانه‌ای خصوصی سرقت می کردند.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا هم تائید شده است که در این حملات سایبری دست‌کم ۳۱ ترابایت (هر ترابایت برابر با ۱۰۲۴ گیگا بایت است) اطلاعات ارزشمند موسسات علمی و دانشگاه‌ها و مالکیت معنوی ۱۴۴ واحد دانشگاهی آمریکایی و ۱۷۶ واحد دانشگاهی مستقر در ۲۱ کشور جهان به سرقت رفته است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌افزاید: حساب‌های کاربری بیش از یکصد هزار تن از اساتید دانشگاهی در سراسر جهان هدف حمله قرار گرفته و اطلاعات بیش از ۸ هزار تن از این افراد به سرقت رفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ “مبنا”، یک نهاد وابسطه به جمهوری اسلامی است که بر أساس بیانیه‌های دو وزارت دادگستری و خزانه‌داری آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است. وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شده است که این نهاد وابسطه به جمهوری اسلامی با هدف تسهیل اقدامات در جهت حمله سایبری و سرقت اطلاعاتی ایحاد شده است.