آمریکا جمهوری اسلامی را مسئول حمله به مراکز این کشور در عراق می‌داند

0
147

سخنگوی وزات خارجه آمریکا بار دیگر جمهوری اسلامی را “عامل بی‌ثباتی در منطقه” و “مسئول حمله” به مراکز آمریکایی در عراق معرفی کرد. هدر نائورت می‌گوید جمهوری اسلامی از طریق شبه‌نظامیان تحت فرمان خود به تلاش‌هایی از این دست ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر – به وقت محلی) بار دیگر تأکید کرد که واشینگتن حکومت جمهوری اسلامی را مسئول حمله به مراکز آمریکایی در عراق می‌داند.

هدر نا‌ئورت گفت: «همان‌طور که وزیر خارجه [آمریکا] هفته گذشته اشاره کرد، ما شاهد شلیک موشک‌های کاتیوشا به مراکز خود در بصره بودیم. سفارت ما در بغداد هم هدف حمله قرار گرفته و […] به مراکز کُردی در شمال عراق هم حمله شده است.»

خانم نائورت به حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر احزاب کرد ایرانی مخالف جمهوری اسلامی (حدک و حدکا) در اقلیم کردستان عراق اشاره کرده است. حمله‌ای که بر اثر آن ۱۵ تن کشته و حدود ۴۰ نفر زخمی شدند. فرمانده سپاه آن حمله را حامل “پیام معناداری برای دشمنان” خواند و به‌طور تلویحی از جمله خطاب به آمریکا گفت: «آن‌هایی که در شعاع دو هزار کیلومتری ایران پایگاه دارند بدانند که موشک‌های سپاه از دقت بالایی برخوردارند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه افزود: «از نظر ما جمهوری اسلامی همچنان عامل بی‌ثباتی در منطقه است. آنها از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایت خود همچنان به تلاش برای حمله به دولت‌ها و افراد ادامه می‌دهند.»

خانم نائورت “به صراحت” گفت: «هر آمریکایی‌ای که [در این درگیری‌ها] جان خود را از دست دهد، ما آنها [جمهوری اسلامی]  را مسئول می‌دانیم.»

مدتی پیش گزارش‌هایی از “انتقال موشک‌های جمهوری اسلامی به خاک عراق” و “آموزش موشکی شبه‌نظامیان شیعه آن کشور توسط جمهوری اسلامی” منتشر شد. جمهوری اسلامی این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

کاخ سفید هم روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور هشدار داده بود که را در قبال هرگونه خشونت شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران در عراق که به تجهیزات یا نیروهای آمریکا آسیب برسانند، مسئول می‌داند. در بیانیه دولت ایالات متحده هم به حملات به کنسولگری آمریکا در بصره و حمله به محوطه سفارتخانه ایالات متحده در بغداد اشاره شده و به صراحت آمده بود: «جمهوری اسلامی اقدامی برای توقف این حملات از سوی گروه‌های مورد حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی خود در عراق نکرد.»

کاخ سفید در ادامه اعلام کرده بود که پاسخ آمریکا در دفاع از جان شهروندانش “سریع و قاطعانه” خواهد بود.

به گزارش دویچه وله؛جمهوری اسلامی اتهامی چون ‌”بی‌ثبات‌کردن منطقه”، “دخالت در امور دیگر کشورها” یا “حمله به مراکز و شهروندان آمریکا در منطقه” را رد می‌کند.