آمریکا تحریم فروش هواپیما به جمهوری اسلامی را بار دیگر برقرار کرد

0
175

آمریکا همان‌گونه که اعلام کرده بود، برخی از تحریم‌هایی که با امضای برجام تعلیق شده بودند، را بار دیگر مقرر کرد. از جمله مجوز فروش هواپیماهای ساخته شده با قطعات آمریکایی به جمهوری اسلامی باطل شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ ژوئن مجوزهای شرکت‌هایی که قرار فروش هواپیما به جمهوری اسلامی را داشته‌اند و دارای مالکیت آمریکایی هستند یا برای ساخت هواپیما از قطعات ساخت آمریکا استفاده می‌کنند، باطل اعلام کرد.

در نتیجه از جمله فروش ۸۰ فروند هواپیمای بویینگ و ۹۷ فروند ایرباس به جمهوری اسلامی منتفی خواهد شد.

همچنین مدیرعامل  شرکت هواپیماسازی “ای‌تی‌آر” (ATR) در مصاحبه با “لا تریبون” گفته است که با توجه به تحریم‌های اعلام شده از سوی آمریکا، این شرکت نمی‌تواند به قراردادی که با شرکت ایران‌ایر بسته عمل کند. این شرکت ایتالیایی – فرانسوی در آوریل ۲۰۱۷ قراردادی برای فروش ۲۰ فروند هواپیما با جمهوری اسلامی بست.

افزون بر این، مجوز شرکت‌های آمریکایی برای خرید فرش، پسته و خاویار از جمهوری اسلامی نیز باطل می‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که هر گونه معامله و تجارت در زمینه‌های یاد شده باید تا تاریخ ۶ اوت ۲۰۱۸ (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) متوقف شود، وگرنه متخلفان با مجازات و تحریم آمریکا روبرو خواهند شد.

به گزارش دویچه وله؛ اقدام خزانه‌داری آمریکا غیرمنتظره نیست. از ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد، انتظار می‌رفت که بخشی از تحریم‌ها علیه ایران که با برجام به حالت تعلیق درآمده بود، باز هم برقرار شود.