آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی جمهوری اسلامی وضع کرد

0
241

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه بخش پتروشیمی جمهوری اسلامی وضع کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای تحریم‌هایی علیه شرکت پتروشیمی خلیج فارس وضع کرده و دلیل آن را حمایت مالی از قرارگاه خاتم الانبیا خوانده است.

قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران در سال‌های اخیر پیمانکاری تعدادی از بزرگ‌ترین پروژه‌های نفت و گاز جمهوری اسلامی را به عهده داشته است.

شرکت پتروشیمی خلیج فارس، یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های پتروشیمی در خاورمیانه است.

وزارت دارایی آمریکا به جز شرکت پتروشیمی خلیج فارس، شبکه‌ای از ۳۹ شرکت تابعه و شرکت‌های عامل فروش ثبت شده در خارج از ایران را هم تحریم کرده است.

وزارت دارایی آمریکا شرکت‌هایی چون شرکت پتروشیمی فجر، شرکت پتروشیمی پارس، شرکت پتروشیمی ارومیه و چندین شرکت پتروشیمی در داخل ایران را تحریم کرده است.

وزارت دارایی آمریکا همچنین شرکت ان‌پی‌سی اینترنشنال مستقر در لندن را مشمول تحریم‌های خود قرار داده است. این وزارتخانه دو شرکت عامل فروش در امارات را هم تحریم کرده است.

شرکت پتروشیمی خلیج فارس می‌گوید ۱۱ زیرمجموعه از مجتمع‌های پتروشیمی جمهوری اسلامی در اختیار این شرکت است که روی هم ۴۱ درصد ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی این کشور را تولید می‌کنند.

وزارت دارایی آمریکا گفته است این شرکت ۵۰ درصد صادرات پتروشیمی جمهوری اسلامی را در اختیار دارد.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا گفته است با هدف قرار دادن این شبکه، آمریکا می‌خواهد مانع کمک‌رسانی مالی صنعت پتروشیمی به سپاه باشد.

به گفته وزیر دارایی آمریکا، هدف این کشور محدود کردن منابع مالی شرکت‌های پتروشیمی است.

آقای منوچین گفته است اقدام آمریکا هشداری است که کشورش شرکت‌هایی را در بخش پتروشیمی جمهوری اسلامی و سایر بخش‌ها که به سپاه کمک مالی می‌کنند، هدف قرار خواهد داد.

صادرات محصولات پتروشیمی در کنار صادرات نفت، از مهم‌ترین منابع درآمدهای ارزی جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند که آمریکا پس از خروج از برجام آنها را هدف قرار داده است.

به گزارش بی بی سی؛ این برای اولین بار نیست که آمریکا بخش پتروشیمی جمهوری اسلامی را تحریم می‌کند. پیش از امضای توافق هسته‌ای، آمریکا هشت شرکت پتروشیمی ایران را که “در مالکیت یا در اختیار دولت” بودند را در فهرست تحریم‌های علیه این کشور قرار داده بود.