آمریکا به حکم اعدام محمد مرسی واکنش نشان داد

0
123

ایالات متحده آمریکا نسبت به حکم اعدام صادر شده برای محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین اسلامگرای مصر و احکام زندان صادر شده برای بیش از یکصد تن از هواداران او، ابراز نگرانی نموده است.
دادگاهی در مصر، روز شنبه، ۱۶ مه/۲۶ اردیبهشت، محمد مرسی را به اتهام سازماندهی در حمله به یک زندان در سال ٢٠١١ و در جریان تظاهرات اعتراضی علیه حسنی مبارک، به مرگ محکوم کرده است. در جریان این حمله هزاران زندانی از اعضای اخوان المسلمین، از جمله محمد مرسی موفق به فرار از زندان شدند.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حکم صادره گفته است احکام این دادگاه با قوانین و تعهدات بین المللی مصر همخوانی ندارد. محمد مرسی نیز این دادگاه را دارای صلاحیت نمی داند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیش از این نیز برای محمد مرسی به اتهام صدور دستور بازداشت و شکنجه معترضان حکومت اسلامگرای مصر، احکام حبس و زندان صادر شده بود.

بر اساس قوانین مصر این احکام پیش از اجرا باید به تائید مفتی اعظم مصر برسد اما در صورت تائید مفتی اعظم نیز قابل تجدید نظر می باشد.

محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مصر در ماه ژوئیه ٢٠١٣ از ریاست جمهوری برکنار شد. هواداران محمد مرسی این اتهامات را با انگیزه های سیاسی می دانند.