آمریکا: برنامه موشکی جمهوری اسلامی برهم زننده ثبات خاورمیانه است

0
281

«یلیم پوب‌له‌ته» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خلع سلاح روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند گفت برنامه موشکی جمهوری اسلامی برهم‌زننده ثبات خاورمیانه است و خطر بروز رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای را بالا می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم پوب‌له‌ته در کنفرانسی که در ژنو و از سوی سازمان ملل در مورد خلع سلاح برگزار شده بود گفت: «واشنگتن با جدیت تمام با فعالیت‌های گسترش تسلیحاتی، برنامه موشکی بالیستیک و انتقال غیرقانونی سلاح جمهوری اسلامی مقابله می‌کند.»

معاون وزیر خارجه آمریکا از تمامی کشورهای مسئول خواست در این زمینه به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که دستور به محدود کردن انتقال فناوری موشکی بالیستیک به جمهوری اسلامی داده، عمل کنند.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با جمهوری اسلامی در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان امسال دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی را صادر کرد.

ایالات متحده می گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

در ماههای گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم جمهوری اسلامی شد.

آزمایش‌های موشکی جمهوری اسلامی پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم جمهوری اسلامی است.

به گزارش صدای آمریکا؛ برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.