آمریکا آزادسازی سرمایه‌های ایران را بررسی می‌کند

0
151

 گزارش‌ها حاکی است که دولت اوباما در حال بررسی آزادسازی برخی از سرمایه‌های خارجی بلوکه شده ایران است. هدف از این اقدام کاهش فشار ناشی از تحریم‌های اقتصادی است که به دلیل عدم همکاری ایران با جامعه بین‌الملل در برنامه اتمی‌اش بر ایران وارد شده است.

ظاهرا قرار است آزادسازی سرمایه‌های بلوکه‌شده خارجی ایران به صورت تدریجی صورت گیرد.

گزارش‌ها در این زمینه که به نقل از مقامات ارشد دولتی آمریکا است، پس از مذاکرات اخیر گروه ۵+۱ با ایران در ژنو منتشر شده است. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت نشست ژنو «سطحی از جدیت‌ را از سوی ایران نشان داد که تا پیش از این دیده نشده بود.

اما به گزارش صدای آمریکا،  برنادت میهن، سخنگوی کاخ سفید گفته است که بحث لغو تحریم‌هایی خاص «خام و ریسک‌آمیز‌» است. او گفت قبل از آن که آمریکا بتواند به طور جدی به فکر برداشتن گام‌هایی در جهت کاهش تحریم‌ها باشد، ایران باید با انجام «اقدامات معنادار، شفاف و قابل تایید» موافقت کند.

ایران تاکید دارد که برنامه‌ اتمی‌اش صلح‌آمیز است، اما ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان خواستار اثبات این ادعا هستند تا اطمینان یابند که ایران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست.

مذاکرات ژنو میان نمایندگان ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت، متشکل از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا، به علاوه آلمان برگزار شد. قرار است گروه ۵+۱ و ایران سه هفته دیگر هم تشکیل جلسه دهند.

گروه ۵+۱ خواستار تعلیق غنی‌سازی اورانیوم در ایران و یا انتقال ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به خارج از این کشور هستند. این کشورها همچنین از ایران می‌خواهند که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله بازرسی سرزده کارشناسان این سازمان از تاسیسات اتمی، همکاری کامل داشته باشد.

مذاکرات اخیر در ژنو، اولین دیدار میان تیم ایران و نمایندگان کشورهای قدرتمند جهان پس از ریاست جمهوری حسن روحانی است. آقای روحانی وعده داده است که برای لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران تلاش کند اما کشورهای ۵+۱ می‌گویند قبل از برآورده شدن این خواسته، ایران باید گام‌های عملی و محکم در جهت اثبات صداقتش بردارد.

مارکو روبیو، سناتور آمریکایی از طریق معرفی قطعنامه‌ای به کنگره آمریکا که خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر بر ایران در صورت عدم همکاری ایران می‌شود، سعی می‌کند فشار بر ایران از سوی آمریکا ادامه یابد. او در بیانیه‌ای گفت «ایران بارها قول خود را شکسته و نمی‌شود به آن اعتماد کرد.»

اقدامات آقای روبیو به دنبال انتشار نامه ۱۰ سناتور به باراک اوباما در اوایل هفته جاری است. سناتورها در آن نامه گفتند که آماده تعلیق تحریم‌های جدید علیه ایران هستند به شرط آن‌که ایران گام‌های اساسی بردارد.

همزمان، اسرائیل درباره کاهش فشارها بر ایران هشدار داده و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که تسهیل فشارها بر ایران «اشتباهی تاریخی» خواهد بود.

مقاله قبلیدیسنی از تصاویر اولیه پارک “آواتار” رونمایی کرد
مقاله بعدیاستفاده ابزاری از زنان، خیانتی آشکار به ملت ایران است!
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...