آماده شدن آمریکا برای سناریوهای با برجام یا بدون برجام

0
345

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در اظهاراتی گفت که واشینگتن در حال آماده‌شدن برای سناریوهای با «برجام» یا بدون برجام است.

پرایس، در نشست خبری پنج‌شنبه ۷ مرداد خود تصریح کرد، آمریکا خیلی سریع به پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا برای خروج از بن‌بست در مذاکرات احیای برجام پاسخ خواهد داد و واشینگتن با شرکای اروپایی خود در این‌باره در تماس است.

مذاکرات احیای برجام از چند ماه قبل، پس از آنکه جمهوری اسلامی خواستار حذف سپاه پاسداران از فهرست نیروهای تروریستی تحت تعقیب ایالات متحده شد، متوقف شد و از آن زمان چندین تلاش اروپایی برای میانجی‌گری ناکام مانده است.

ند پرایس درباره زمان ارائه پاسخ واشینگتن به پیشنهاد بورل گفت که کشورش با متحدان اروپایی و همچنین شرکای خود در گروه ۱+۵ در این خصوص، در تماس نزدیک است.

العربیه نوشت؛ او گفت ایالات متحده «در حال بررسی» پیش‌نویس تفاهم است و قصد دارد این کار به سرعت انجام شود. پرایس تاکید کرد که پاسخ واشینگتن مستقیما با اتحادیه اروپا در میان گذاشته خواهد شد.

پرایس در ادامه تاکید کرد، متن پیشنهادی جدید، بر اساس توافقی است که در مذاکرات فشرده کشورهای حاضر در برجام در وین تدوین شده و از اسفند سال گذشته روی میز بوده و آمریکا نیز با آن موافق بوده است.