آماده‌باش در ۷ استان همزمان با موج جدید بارش‌ها

0
204

سامانه بارشی جدیدی که از بعدازظهر امروز وارد کشور می‌شود، استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی، لرستان و خوزستان را درگیر بارندگی همراه با باد و طوفان خواهد کرد.

این موج جدید در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، همدان، مرکزی، کرمانشاه، زنجان، اردبیل، گیلان، جنوب شرق ایلام، و شمال غرب چهارمحال و بختیاری با شدت کمتر فعالیت می‌کند.

بارندگی‌های اخیر موجب تخلیه برخی مناطق، تخریب شماری از خانه‌های روستایی و بسته شدن تعدادی از راه‌های روستایی در استان‌های کرمان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان شده است.

با توجه به آبگرفتگی برخی معابر و شرایط جوی تمامی مدارس زابل امروز تعطیل اعلام شد. ۳ مسیر «دلگان به ایرانشهر»، «دلگان به زهکلوت» و «دلگان به جلگه چاه هاشم» در جنوب استان سیستان و بلوچستان که به دلیل طغیان رودخانه‌ها و سیلاب از دیروز بسته شده بود، با تلاش راهداران بازگشایی شد.

در استان خوزستان به غیر از سد گتوند بقیه سد‌های استان وضعیت پایداری دارند و ورودی و خروجی آب به سد‌های کرخه و دز کاهش یافته است. برای پیشگیری از خطرات احتمالی، در خوزستان ۱۲۰ هزار نفر اسکان موقت داده شده‌اند.

در لرستان هم استاندار از تامین زمین احداث واحد‌های مسکونی در سه شهر سیل‌زده خبر داد.

خادمی گفت: در معمولان حدود ۲۳۰ قطعه زمین آماده شده و تا هفته آینده ساخت و ساز منازلی تخریبی حاشیه رودخانه، آغاز می‌شود. خادمی از تامین اجاره برای کسانی که خانه‌شان قابل سکونت نیست، خبر داد و گفت: مردم تا ساخت واحد‌های جدید، در منازلی که قابلیت سکونت دارند بمانند و یا مسکن اجاره کنند.

به گفته استاندار لرستان، قطعه زمینی هم در خرم‌آباد در اختیار خیرین قرار گرفته تا تعدادی واحد مسکونی برای سیل‌زدگان آماده شود. مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم گفت: ۵۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض معیشتی و تعمیری برای پرداخت به سیلزدگان به حساب بنیاد مسکن استان لرستان واریز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این مبلغ پس از ارزیابی خسارات واحد‌های مسکونی به سیل‌زدگان پرداخت می‌شود.