آغازهفتمین فصل کاوش دومین دیوار دفاعی جهان

0
357

جبرئیل نوکنده مدیر پروژه پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان روز “چهارشنبه” با اعلام این خبر گفت: هیات دانشگاه ادینبورگ طی تفاهم نامه‌ای با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری هفتمین فصل از پژوهش‌های باستان شناسی را در دیوار بزرگ تاریخی گرگان آغاز می‌کنند و این کاوش‌ها تا ۱۵ آذرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه دراین فصل قرار است ارتباط ساختار قلعه‌های متصل به دیوار گرگان بررسی شود، تاکید کرد: در این کاوش‌ها که با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای آلمان، روسیه، گرجستان، آفریقای جنوبی، کانادا، ایتالیا و فرانسه انجام می‌شود، گمانه زنی قلعه شهرهای وابسته به دیوار گرگان انجام می‌شود.

به گفته نوکنده این قلعه شهرهای وابسته به دیوار تاریخی گرگان شامل، گبری قلعه، دشت قلعه و قلعه پل گنبد کاووس است.

این باستان شناس خاطرنشان ساخت که همچنین در این فصل از کاوش‌های دیوار گرگان، مطالعات ژئوفیزیک، جانور باستان شناسی، گاه‌نگاری، گیاه باستان شناسی، مطالعات معماری و شهرسازی و مطالعه باستان شناسی منظر با تغییر تصاویر هوایی و ماهواره‌ای ادامه دارد.

به گفته مدیر پروژه پژوهش‌های باستان شناسی دیوار بزرگ گرگان، علاوه بر مطالعه داده‌های حاصل از کاوش‌های باستان شناسی، مطالعه ساختار خندق‌های قلعه شهرها با خندق‌های متصل به دیوار گرگان نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اودرهمین حال تاکید کرد که بررسی سازه‌های آبی و سیستم‌های آبرسانی دیوار بزرگ گرگان و همچنین کاوش‌های باستان شناسی زیر آب از اهداف دیگر این فصل از کاوش‌ها محسوب می‌شود.

گفتنی است، دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ که در متون قدیمی مار سرخ نامیده می‌شد، نخستین بار در سال ۱۳۱۶ توسط اریک اشمیت خلبان آمریکایی شناسایی شد و عکس‌های هوایی او سندی برای تحقیقات باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفت.

به گزارش میراث فرهنگی؛ قدمت این دیوار به دوره ساسانی باز می‌گردد که برای مقابله با قوم هون و سایر اقوام شمالی ایران ساخته شد.

این دیوار به طول ۲۰۰ کیلومتر، پس از دیوار چین بزرگترین دیوار دفاعی جهان است که در ۲۹ تیرماه سال ۱۳۸۷ به ثبت ملی رسید.