آصفی: اگر بازی فرانسه وآلمان قطع می شد،کشته های پاریس چندهزارنفر می شد

0
156

آصفی می گوید:«به نظرم بایدازاین پس شکل جدیدی برای امنیت ورزشگاه ها درنظرگرفته شود.»

حمیدرضا آصفی که طی یک دوره عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال نیز بوده و در چند فدراسیون از جمله سوارکاری هم چنین سمت هایی را تجربه کرده، با فضای فوتبال و ورزش بیگانه نیست.

آصفی که در کارنامه کاری اش سخنگویی وزارت خارجه ایران را سالها عهده دار بود، در جام جهانی ۹۸ فرانسه کمک های زیادی به تیم ملی کرد و روابط نزدیکی با بلاتر داشت. عضو پیشین هیات مدیره استقلال و سفیراسبق ایران در فرانسه به خبرآنلاین گفته در دل حوادث خونین جمعه شب فرانسه اگر بازی این تیم با آلمان قطع می شد ، کشته های پاریس ، هزاران نفری می شدند.

ممکن است میزبانی یورو از فرانسه گرفته شود؟

نه . میزبانی را بگیرند به چه کشور دیگری بدهند؟ این اتفاق نمی افتد و دلیلی هم ندارد که این کار را بکند. ولی شرایط خیلی سخت می شود. مسابقات در فضای امنیتی کامل برگزار می شود و در حضور تماشاگران و توریست ها در حین مسابقات ، حساسیت هایی چندین برابری را خواهند داشت که این اتفاقات قطعا روی کیفیت بازی ها و استقبال تماشاگران اثر می گذارد.

ولی با اتفاقاتی که جمعه شب در پاریس افتاد ، این احتمال که میزبانی را از فرانسوی ها بگیرند ، زیاد شده.

اتفاقا پلیس فرانسه در زمین مسابقه و استراتژی ویژه ای که برای کنترل آن تعداد جمعیت داشت ، عالی عمل کرد. اینکه بازی را تا پایان ادامه دادند ، یک تدبیرعالی بود. آنها تقریبا تا پایان مسابقه نگذاشتند افراد حاضر دراستادیوم ، بدانند در بیرون ورزشگاه چه اتفاقی افتاده است. در پایان هم درحالی که خطوط مترو و تردد شهری بسته بودند ، جمعیت را کنترل کردند و از دو خروجی و خیلی با احتیاط خارج کردند و نگذاشتند حادثه تلخی براثر فشار جمعیت و از وحشت رخ بدهد. یعنی اگر جمعیت دستپاچه می شدند فاجعه ابعاد بزرگتری پیدا می کرد .به نظرم اگر این بازی قطع می شد ممکن بود هزاران کشته ، براثر فشار جمعیت ، روی دست دولت فرانسه بماند.آنها در شب بازی موفق شدند ورزشگاه را کنترل کنند ولی در یک تورنمنت طولانی مدت مثل یورو نمی شود اینگونه عمل کرد و همه چیز را تحت کنترل داشت. به نظرم باید در۸ ماه آینده مشکل داعش را جامعه جهانی حل کند. با تهدیدهایی که داعش کرده ، ترس و دلهره در دنیا فراگیر شده. نه فقط در فرانسه که حالا برای تمام اروپا این وحشت وجود دارد.

ممکن است بازی های لیگ فرانسه برای مدت نامعلومی تعطیل شوند؟

به نظرم برای بازه ای نه چندان طولانی تا مردم از شوک تلخ حادثه خارج شوند و کشور از وضعیت قرمز خارج شود ، این اتفاق محتمل است اما به مرور سعی می کنند شرایط را به حالت طبیعی برگردانند تا بازی ها از سر گرفته شود. ولی از این به بعد تدابیر امینی خیلی بیشتر می شود و از نظر عملیاتی هم بعید است که داعش دوباره در این شرایط بگیر و ببندها در فرانسه عملیات گسترده انجام بدهد. داعش به خاطر فشار حملاتی که در عراق و سوریه تحمل می کرد ، نیاز به تعویض زمین بازی داشت و هم می خواست وحشت را به جان مردم اروپا بیاندازد و هم اینکه باعث شود تا نیروهای خودش جان دوباره ای بگیرند.

یکی از تحلیل ها این است که فرانسوی ها اشتباه بزرگ شان جدی نگرفتن تهدیدهای قبل بازی بوده. حتی آلمانی ها هتل شان را عوض کردند.

بله، پلیس فرانسه یکی از بهترین قوای پلیسی دنیاست. در حقیقت آنها این قدر به امنیت شهر اطمینان داشتند که رئیس جمهورشان در استادیوم بود و داشت بازی را می دید.

آیا ازاین پس داعش و گروه های تروریستی از ورزشگاه های فوتبال هم به عنوان تله انتحاری استفاده می کنند؟

امیدوارم این اتفاق نیفتد. ورزشگاه های فوتبال به دلیل گنجایش بالایی که دارند اگر برای عملیات های تروریستی انتخاب شوند ، فجایع تلخ چندهزار نفری را رقم می زنند. به نظرم باید از این پس شکل جدیدی برای امنیت ورزشگاه ها در نظر گرفته شود .

درباره آینده سرمایه گذاری قطری ها در فوتبال فرانسه است. با توجه به حمایت آنها از داعش ، ممکن است فضا علیه سرمایه گذاران مثل مالکان پاری سن ژرمن شود؟

بدون شک بی تاثیرهم نیست. قطعا از این به بعد شاهد تشدید برخوردها با گروه ها و دولت های حامی داعش خواهیم بود. باید جامعه جهانی تکلیفش را با این گروه تروریستی یا به کلی با تروریسم مشخص کند. تا دیگر شاهد چنین جنایت هایی نباشیم.