آشنایی با پرافتخارترین بازیگران تاریخ سینما

0
187

تاریخ سینما در طول حیات خود صحنه هنرمندی بسیاری از بازیگران در سراسر جهان بوده که به شخصیت‌های گوناگون روی پرده نقره‌ای جان بخشیده‌اند. در این میان استعداد‌هایی فوق‌العاده نیز در عرصه بازیگری بوده‌اند که مرز میان تخیل و واقعیت را برای مخاطب به حداقل رساندند و نام خود را برای همیشه در میان افتخارآفرینان هنر هفتم ثبت کردند.

عناوین و افتخارات سینمایی در واقع شناسنامه سینمایی بازیگرانی است که در سینمای امروز فعال هستند. در زیر نگاهی خواهیم داشت به بازیگران مردی که در طول فعالیت هنری خود بیشترین جوایز و افتخارات سینمایی را از آن خود کرده‌اند.

دانیل دی‌لوئیس
دانیل دی‌لوئیس

دی لوئیس

«دانیل دی‌لوئیس»، بازیگر انگلیسی متولد ۲۹ آوریل ۱۹۵۷ تنها بازیگر برنده سه جایزه اسکار نقش اول مرد در تاریخ سینماست. در کارنامه سینمایی «دی‌لوئیس» آمار خیره‌کننده ۱۲۷ جایزه سینمایی و ۳۶ نامزدی کسب جوایز از رویداد‌های سینمایی به چشم‌ می‌خورد تا به شایستگی او را پرافتخارترین بازیگر مرد تاریخ سینما بنامیم.

«دی لوئیس» در سال ۱۹۹۰ و برای ایفای نقش در فیلم «پای چپ من» اولین اسکار خود در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را بدست آورد و در سال ۲۰۰۸ برای فیلم «خون به پا خواهد شد» این افتخار را تکرار کرد. «دی لوئیس» برای سومین ‌بار در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب اسکار بهترین بازیگر برای نقش‌آفرینی درخشان در فیلم «لینکلن» ساخته «استیون اسپیلبرگ» شد تا تنها بازیگر تاریخ سینما با سه جایزه اسکار در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی باشد. این بازیگر سرشناس و ۵۷ ساله دوبار نیز برای فیلم‌های «دار و دسته نیویورکی‌ها» ساخته «مارتین اسکورسیزی» و «به نام پدر» نامزد کسب جایزه اسکار نیز شده است.

او به عنوان یکی از گزیده‌کارترین بازیگران صنعت فیلم‌سازی شناخته می‌شود، به طوری در ۱۰ سال گذشته تنها در ۴ فیلم به ایفای نقش پرداخته‌است. او از سبک متد اکتینگ در بازیگری پیروی می‌کند و به تحقیق درباره نقش‌های خودش مشهور است و معمولاً در طول دورهٔ فیلمبرداری به طور کامل در نقش خود باقی می‌ماند.

دو جایزه بهترین بازیگری برای «لینکلن» و «خون به پا خواهد شد» و پنج نامزدی کارنامه سینمایی «دی لوئیس» در جوایز گلدن گلوب آمریکا است. وی همچنین چهار بار در جوایز بافتا موفق به کسب جایزه شده و سه بار نیز نامزد کسب این جایزه بوده است.

«دی لوئیس» در سال ۲۰۰۵ جایزه دوربین طلای جشنواره برلین را دریافت کرد و به عنوان بخشی از افتخارات سینمایی وی می‌توان به چهار جایزه از انجمن منتقدین بوستون، جایزه دستاورد سینمایی از جوایز فیلم مستقل انگلیس، سه جایزه از انجمن منتقدین نیویورک، دو جایزه از جوایز فیلم ایرلند، کسب سه جایزه از انجمن منتقدین فیلم لندن، سه جایزه از انجمن منتقدین سینمایی لس‌آنجلس، جایزه بهترین بازیگری از جشنواره‌های فیلم مراکش و مونترال، سه جایزه بهترین بازیگر مرد از جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم، کسب پنج جایزه از انجمن منتقدین نیویورک، جایزه دستاورد بازیگری از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز، بهترین بازیگر خارجی جوایز اتحادیه منتقدان روسیه، جایزه دستاورد سینمایی از جشنواره سانتا باربارا، کسب دو جایزه از جوایز فیلم ساتلایت، سه جایزه و یک نامزدی در جوایز انجمن بازیگران آمریکا و جایزه دستاورد بازیگری از جشنواره فیلم تلورید اشاره کرد.

جک نیکلسون
جک نیکلسون

جک نیکلسون
«جک نیکلسون» متولد ۲۲ آوریل ۱۹۳۷ در نیویورک با دو جایزه اسکار در نقش اول و یک جایزه اسکار در نقش مکمل از معدود بازیگران تاریخ سینما با سه جایزه اسکار بازیگری است. وی که بیشتر به خلق شخصیت‌های عصبی مزاج و بعضا شرور شهرت دارد، تاکنون موفق به کسب ۱۰۱ جایزه سینمایی شده و در رویدادهای سینمایی ۷۲ بار نیز نامزد دریافت جایزه شده است.

وی اولین جایزه اسکار خود را در سال ۱۹۷۶ برای بازی در فیلم «دیوانه از قفس پرید» ساخته «میلوش فورمن» کسب کرد که با نام «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» نیز شناخته می‌شود. نیکلسون هشت سال بعد با فیلم «شرایط مهروزی» اسکار بهترین بازیگری نقش مکمل را نیز بدست آورد.

نیکلسون که این روزها به سختی و با وسواس فراوان نقش قبول می‌کند، سومین جایزه اسکار خود در سال ۱۹۹۸ و برای فیلم «بهترین شکل ممکن» به کارنامه سینمایی خود اضافه کرد. نیکلسون در طول دوران فعالیت سینمایی خود تاکنون هشت بار نیز نامزد کسب جایزه اسکار شده است که آخرین‌ آنها به سال ۲۰۰۲ و فیلم «درباره اشمیت» بازمی‌گردد.

این بازیگر ۷۷ ساله شش جایزه و هفت نامزدی در جوایز سینمایی گلدن گلوب به نام خود ثبت کرده است. «درباره اشمیت» (۲۰۰۳)، «بهترین شرایط ممکن» (۱۹۹۸)، «شرافت پریتزی» (۱۹۸۶)، «شرایط مهرورزی» (۱۹۸۴)، «دیوانه از قفس پرید» (۱۹۷۶) و «محله چینی‌ها» فیلم‌هایی هستند که جایزه بهترین بازیگر جوایز گلدن گلوب را برای «نیکلسون» به ارمغان آوردند.

آکادمی هنرهای تلویزیونی و سینمایی انگلیس (بافتا) نیز سه بار برای فیلم‌های «سرخ‌ها»، «دیوانه از قفس پرید» و «محله چینی‌ها» نیکلسون را شایسته دریافت بهترین بازیگر مرد این رویداد سینمایی معرفی کرد.

نیکلسون خارج از مرزهای آمریکا نیز افتخارات فراوانی کسب کرده است که مهمترین آن جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جشنواره کن برای فیلم «آخرین جزئیات» در سال ۱۹۷۴ است.

کسب جایزه دستاورد سینمایی از انجمن فیلم آمریکا در سال ۱۹۹۴، سه جایزه از جوایز انجمن منتقدین سینمایی بوستون، جایزه بهترین بازیگر خارجی جوایز «دیوید دی دوناتلو» ایتالیا، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین دوبلین، جایزه دوربین طلا برای بهترین بازیگر بین‌المللی، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین لندن، سه جایزه بازیگری از انجمن منتقدین لس‌آنجلس، جایزه بهترین بازیگری جوایز MTV، شش جایزه از هیأت ملی نقد آمریکا، پنج جایزه از جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم آمریکا، شش جایزه از جوایز انجمن منتقدین نیویورک، ۱۰ نامزدی کسب جایزه در جوایز منتخب مردم، جایزه بازیگری از انجمن منتقدین فیلم «سن دیگو» و جایزه بهترین بازیگری انجمن بازیگران آمریکا بخشی از افتخاراتی است که «جک نیکلسون» در طول دوران فعالیت هنری خود بدست آورده است.

همچنین ستاره‌ای به نام این بازیگر صاحب‌نام در چهارم دسامبر ۱۹۹۴ در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود ثبت شد.

تام هنکس
تام هنکس

تام هنکس
«تام هنکس»، بازیگر ۵۷ ساله و متولد لندن یکی از پرافتخارترین و محبوب‌ترین بازیگران سینماست که تاکنون دو جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را در کنار ۶۳ جایزه سینمایی دیگر در کارنامه سینمایی دارد.

وی همچنین ۵۹ بار نامزد کسب جایزه از رویدادهای سینمایی گوناگون شده است. «تام هنکس» که در سال ۱۹۷۹ فعالیت هنری خود را آغاز کرد، در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ به صورت متوالی دو جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی را برای فیلم‌های تحسین شده «فیلادلفیا» و «فارست گامپ» بدست آورد. وی همچنین در سال ۱۹۸۹ برای فیلم «بزرگ»، در سال ۱۹۹۹ برای بازی در فیلم «نجات سرباز رایان» و در سال ۲۰۰۱ برای فیلم «دورافتاده» سه بار به جمع نامزدهایی نهایی جوایز اسکار بهترین بازیگر مرد راه یافت.

«تام هنکس» درآمدزاترین بازیگر تاریخ سینما شناخته شده است؛ به طوریکه تاکنون فیلم‌های او ۶٫۳ میلیارد دلار فروش داشته‌اند که متوسط ۱۰۷ میلیون دلار برای هر فیلم است. پرفروش‌ترین فیلمی که «تام هنکس» در آن نقش داشته انیمیشن «داستان اسباب بازی‌های ۳» است.

چهار جایزه و چهار نامزدی نیز کارنامه «تام هنکس» در جوایز سینمایی گلدن گلوب است. وی برای فیلم‌های «دور افتاده»، «بزرگ»، «فیلادلفیا» و «فارست گامپ» جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگری دریافت کرده است.

از دیگر افتخارات سینمایی «تام هنکس» در عرصه بازیگری می‌توان به جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر جشنواره برلین برای فیلم «فیلادلفیا» در سال ۱۹۹۴، چهار نامزدی در جوایز بافتا، دو جایزه از جوایز انجمن فیلم آمریکا، جایزه بهترین بازیگری آکادمی فیلم‌های علمی تخیلی آمریکا، سه جایزه از جوایز فیلم کمدی آمریکا، جایزه دستاورد سینمایی انجمن فیلم آمریکا، دو جایزه از انجمن منتقدین سینمای شیکاگو، جایزه بهترین بازیگر سال از جشنواره فیلم «پالم اسپرینگز»، پنج جایزه از جوایز منتخب مردم و دو جایزه از انجمن بازیگران آمریکا تنها بخشی از افتخارات این بازیگر صاحب‌نام سینمای جهان محسوب می‌شود.

این بازیگر نامدار سینمای جهان توانست در سال ۱۹۹۲ ستاره‌ای به نام خودش در تالار مشاهیر هالیوود ثبت کند.

داستین هافمن
داستین هافمن

داستین هافمن
«داستین هافمن»، بازیگر تحسین‌شده سینمای جهان نیز از جمله چهره‌هایی است که در دوران فعالیت هنری خود که همچنان ادامه دارد جوایز زیادی را از جشنواره و جوایز سینمایی شامل ۷۶ جایزه و ۳۸ نامزدی کسب کرده است. وی هر دو جایزه اسکار خود را برای نقش اصلی و برای فیلم‌های «کرامر علیه کرامر» (۱۹۸۰) و «مرد بارانی» (۱۹۸۸) کسب کرده است و پنج بار نیز نامزد کسب اسکار بازیگری شده است.

هافمن همچنین شش جایزه بازیگری از جوایز گلدن گلوب کسب کرده است و در جوایز آکادمی بافتا نیز سه جایزه بهترین بازیگری به ویترین افتخارات خود افزوده است. شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز، جایزه دستاورد هنری انجمن فیلم آمریکا، کسب دو جایزه از جشنواره فیلم شیکاگو، چهار جایزه بهترین بازیگر خارجی جوایز فیلم «دیوید دی دوناتلو» ایتالیا، دو جایزه دستاورد هنری و سینمایی از جشنواره فیلم هالیوود، جایزه بهترین بازیگری از انجمن منتقدین فیلم لس‌آنجلس، جوایز انجمن ملی منتقدین فیلم، انجمن منتقدین نیویورک و جایزه دستاورد هنری جشنواره فیلم «پالم اسپرینگز» و «سن سباستین» از جمله افتخارات سینمایی «داستین هافمن» محسوب می‌شود.

رابرت دنیرو
رابرت دنیرو

رابرت دنیرو

«رابرت دنیرو» متولد ۱۷ اوت ۱۹۴۳ در نیویورک، از پدر و مادری هنرمند با نژاد ایتالیایی است و به عنوان یکی از تأثیرگذارترین بازیگران تاریخ سینمای جهان معمولا در نقش‌های دشوار و سخت در ژانرهای متفاوت و با روش بازیگری خاص خود ایفای نقش می‌کند. این بازیگر ۷۱ ساله در طول دوران درخشان بازیگری خود موفق به کسب دو جایزه اسکار برای فیلم‌های «گاو خشمگین» ساخته «مارتین اسکورسیزی» و قسمت دوم «پدرخوانده» به کارگردانی «فرانسیس فورد کاپولا» شده است.

وی همچنین برای ایفای نقش در فیلم «راننده تاکسی» (۱۹۷۷)، «شکارچی گوزن» (۱۹۷۸)، «بیداری‌ها» (۱۹۹۰)، «تنگه وحشت» (۱۹۹۲) و «کتابچه بارقه امید» (۲۰۱۳) نامزد نهایی اسکار بهترین بازیگری اسکار بوده است.

فیلم درخشان «گاو خشمگین» جایزه بهترین بازیگر گلدن گلوب را نیز برای دنیرو به ارمغان آورد تا در کنار هفت نامزدی گلدن گلوب و جایزه دستاورد سینمایی «سسیل دمیل»، کارنامه وی در جوایز گلدن گلوب باشد.

از دیگر افتخارات دنیرو که در مجموع ۵۴ جایزه سینمایی درکارنامه بازیگری خود دارد و ۶۴ بار نیز نامزد دریافت جوایز گوناگون سینمایی شده، می‌توان از خرس نقره‌ای جشنواره برلین برای فیلم «چوپان خوب»، جایزه دوربین طلا برای دستاورد هنری، دو جایزه بهترین بازیگری از جشنواره فیلم هالیوود، جایزه دستاورد هنری جشنواره فیلم کارلووی واری، کسب دو جایزه از انجمن منتقدین فیلم لس‌آنجلس، جایزه دستاورد هنری جشنواره فیلم مسکو، دو جایزه از هیأت ملی نقد آمریکا، دو جایزه بهترین بازیگری از انجمن ملی منتقدین فیلم، چهار جایزه بهترین بازیگری از انجمن منتقدین نیویورک، جایزه دستاورد هنری جشنواره فیلم سن‌سباستین و همچنین جایزه شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز نام برد.

ترجمه گزارش: حسین شایسته

ایسنا