آزادی هما هودفر پس از پنج ماه بازداشت

0
194

هما هودفر چند روز پس از دیدار وزیران خارجه ایران و کانادا، عصر دوشنبه آزاد شد و مستقیما از طریق عمان به کانادا عزیمت کرد. سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید آزادی این شهروند ایرانی کانادایی به دلایل انساندوستانه صورت گرفت.

عصر دوشنبه ۵ مهر، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از آزادی هما هودفر، استاد دانشگاه کونکوردیای کادانا خبر داد و گفت آزادی او به دلایل انساندوستانه از جمله به خاطر بیماری بوده است.

هما هودفر در اسفند سال ۹۴ به منظور تحقیق در باره مشارکت زنان در انتخابات مجلس و دیدار خانواده‌اش به ایران سفر کرد. این نویسنده چند کتاب در زمینه حقوق زنان و جوامع کشورهای اسلامی، در خردادماه دستگیر شد

خانواده خانم هودفر گفته بودند که ماموران امنیتی چند روز پیش از بازگشت او به کانادا به خانه‌اش ریخته، وسایل شخصی و نوشته‌ها و تحقیقاتش را توقیف کردند.

نهادهای امنیتی ایران هما هودفر ۶۵ ساله را به “شبکه‌سازی برای انقلاب نرم و تضعیف پایه‌های اعتقادات مذهبی زنان از طریق فعالیت در جهت احقاق حقوق آنان” متهم کرده بودند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در ۲۰ تیر ۱۳۹۵ از صدور کیفرخواست برای هما هودفر خبر داده بود.

در طول دوران بازداشت هما هودفر، عفو بین‌الملل و بسیاری از چهره‌های آکادمیک بین‌المللی از جمله نوام چامسکی خواهان آزادی هرچه سریع‌تر او شده بودند.

به گزارش دویچه وله؛ خانم هودفر، شش روز پس از اولین ملاقات رسمی وزیران خارجه ایران و کانادا پس از قطع مناسبات دو کشور، آزاد شده است. استفان دیون، وزیر خارجه کانادا پس از این دیدار به خبرنگاران گفته بود که موضوع صحبت با ظریف، مسائل خاورمیانه و موضوعات کنسولی بوده است.