“آزادی”؛ چندمین استادیوم بزرگ جهان؟

0
282

فرقی ندارد در کدام نقطه از جهان باشید، فوتبال بدون شک محبوب‌ترین ورزش دنیا است. به همین دلیل است که افراد زیادی برای تماشای نبرد دو تیم در مستطیل سبز به استادیوم محل برگزاری می‌روند.

رقابت بر ساخت بزرگترین استادیوم‌های جهان به توجه به محبوبیت روزافزون این ورزش زیاد است. تمام کشورها سعی می‌کنند یک استادیوم بزرگ داشته باشند تا حداقل برای بازی‌های ملی خود بتوانند به بهترین شکل از تیم کشورشان حمایت کنند.

در ادامه قصد داریم ۱۸ استادیوم بزرگ فوتبال در سراسر جهان را با توجه به گنجایش آن‌ها به شما معرفی کنیم. نکته جالب حضور استادیوم آزادی تهران در رتبه‌های بالای این فهرست است.

به گزارش فرادید به نقل از بیزینس اینسایدر، نکته دیگر حضور حداقل یک استادیوم از هر قاره است و آسیا با شش استادیوم از اروپا با پنج استادیوم جلوتر است! در کشورهایی چون استرالیا و ایالات متحده که فوتبال در رده نخست ورزش محبوب قرار ندارد، باز هم شاهد ساخت استادیوم‌هایی در ابعاد بزرگ هستیم.

۱۸. جوزپه مِئاتزا – میلان
این استادیوم در شهر میلان ایتالیا واقع شده و با گنجایش ۸۰.۰۱۸ نفر از بازی‌های دو تیم پرطرفدار اینترمیلان و آ.ث. میلان میزبانی می‌کند. نام دیگر این استادیوم سن سیرو است که اتفاقا یکی از قدیمی‌ترین استادیوم‌های موجود در فهرست هم هست؛ قدمت جوزپه مِئاتزا به سال ۱۹۲۵ میلادی برمی‌گردد.

۱۷. استادیو مونیومِنتال – لیما، پرو
این استادیوم با گنجایش ۸۰.۰۹۳ نفر، ورزشگاه خانگی تیم فوتبال «اونیبرساریو دِدِپورتس» محسوب می‌شود. از آمریکای جنوبی به عنوان مهد فوتبال جهان یاد می‌شود و این ورزشگاه بزرگترین استادیوم این قاره به شمار می‌رود. ساخت استادیوم شهر لیما در سال ۲۰۰۰ به پایان رسید.

۱۶. استادیوم شاه علم – مالزی
گنجایش استادیوم شاه علم ۸۰.۳۷۲ نفر بوده و میزبان بازی‌های تیم فوتبال سلانگور اف.اِی مالزی است.

۱۵. استادیوم لوژنیکی – مسکو
استادیوم لوژنیکی با گنجایش ۸۱ هزار نفر میزبان بازی‌های تیم ملی روسیه است. این ورزشگاه تنها استادیوم فهرست حاضر است که به دلیل هوای بد مسکو به زمین چمن مصنوعی نیاز دارد. تراژدی بزرگی در سال ۱۹۸۲ در اینجا رخ داد که طی آن ۶۶ نفر زیر دست و پای مردم، جان خود را از دست دادند. این استادیوم در حال حاضر برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در حال بازسازی است.

58347_538
۱۴. سانتیاگو برنابئو – مادرید
سانتیاگو برنابئو با گنجایش ۸۱.۰۴۴ نفر میزبان تیم ملی اسپانیا و باشگاه رئال مادرید است که بازی را برای تیم رقیب به جهنم تبدیل می‌کند. این استادیوم در سال ۱۹۴۴ گشایش یافت. فلورنتینو پرز، رئیس فعلی باشگاه رئال مادرید، می‌گوید: «ما می‌خواهیم کاری کنیم تا این ورزشگاه به بهترین ورزشگاه جهان بدل شود. در حال حاضر برنامه‌هایی برای بهبود کیفیت خدمات این استادیوم در دستور کار داریم.»

۱۳. استادو فرانس – پاریس
ظرفیت این استادیوم ۸۱.۳۳۸ نفر بوده و میزبان بازی‌های تیم ملی فرانسه است. این ورزشگاه در واقع تنها استادیوم این فهرست که هم میزبان فینال جام جهانی فوتبال بوده و هم میزبان فینال جام جهانی راگبی. آخرین قهرمانی تیم فوتبال فرانسه هم در خاک خودش و در همین ورزشگاه رخ داد.

۱۲. سیگنا ایدونا پارک – دورتموند
دورتموند یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های ورزشی آلمان بوده که بازی‌های خود را در این استادیوم ۸۱.۳۵۹ نفری برگزار می‌کند.

۱۱. ورزشگاه ANZ – استرالیا
ورزشگاهی با ۸۳.۵۰۰ نفر که میزبان بازی‌های تیم ملی استرالیا است. نام دیگر این ورزشگاه «استادیوم المپیک» است که در سال ۱۹۹۹ میلادی تکمیل شد.

۱۰. استادیوم برج العرب – اسکندریه، مصر
گنجایش این استادیوم ۸۶ هزار نفر است و تمام بازی‌های تیم ملی مصر را میزبانی می‌کند. این استادیوم مجهز به یک هتل با گنجایش ۲۰۰ نفر است که برای میزبانی از تیم میهمان طراحی شده است.

۹. استادیوم ملی بوکیت جلیل – کوالالامپور، مالزی
ظرفیت این استادیوم ۸۷.۴۱۱ نفر است. این ورزشگاه در سال ۱۹۹۸ و برای بازی‌های کشورهای مشترک المنافع ساخته شد.
58348_704
۸. استادیوم گلارو بونگ کارنو – جاکارتا، اندونزی

این ورزشگاه گنجایشی معادل ۸۸.۰۸۳ نفر دارد که در سال ۱۹۶۲ به مرحله بهره‌برداری رسید. بخشی از بودجه مورد نیاز برای ساخت آن نیز توسط شوروی سابق در قالب وام به اندونزی پرداخت شد. بسیاری از بزرگترین باشگاه‌های ورزشی جهان در تور آسیایی خود در این ورزشگاه بازی کرده‌اند.

۷. ومبلی – لندن

گنجایش ۹۰ هزار نفری و تجهیزات فراوان این استادیوم کافی بود تا آن به استادیوم ملی انگلستان تبدیل شود. این استادیوم بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ با هزینه‌ای‌ ۱.۱ میلیارد دلاری مجددا بازسازی شد.

۶. رز بول – پازادنا، ایالات متحده آمریکا

این ورزشگاه با ظرفیت ۸۲.۵۴۲ نفری خود میزبان بسیاری از مسابقات است. رز بول یکی از مشهورترین ورزشگاه‌های آمریکا و بزرگترین استادیوم فوتبال این کشور محسوب می‌شود. این استادیوم میزبان جام جهانی ۱۹۹۴ نیز بود.

۵. استادیوم FBN – ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی

ظرفیت آن ۹۴.۷۳۶ نفر بوده و بازی‌های تیم ملی آفریقای جنوبی و همچنین تیم کایزر چیف را میزبانی می‌کند. نام دیگر این استادیوم «ساکر سیتی» است و در سال ۱۹۸۹ میلادی افتتاح شد. افرادی که در سال ۲۰۱۰ و در جریان جام جهانی در این شهر بودند، می‌توانستند صدای ووووزلاهای مشهور را از هر نقطه شهر بشوند.

۴. استادیوم آزادی – تهران

استادیوم آزادی با گنجایش ۹۵.۲۲۵ نفر در جایگاه چهارم بزرگترین استادیوم‌های جهان قرار دارد. این مجموعه در سال ۱۹۷۳ میلادی گشایش یافت و از آن سال میزبان بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران و همچنین دو باشگاه فوتبال پرسپولیس و استقلال بوده است. هدف از ساخت مجموعه آزادی، آماده کردن ایران برای بازی‌های المپیک ۱۹۸۴ میلادی بود که در نهایت در ایالات متحده برگزار شد. معماری ورزشگاه آزادی به شکلی است که قدرت صدا در آن افزایش می‌یابد که همین مسئله بر اضطراب تیم میهمان اضافه می‌کند.

58350_822

۳. استادیو آزتکا – مکزیکوسیتی

ظرفیت این استادیوم ۹۵.۵۰۰ نفر بوده و بازی‌های دو تیم ملی مکزیک و باشگاه کلوب آمریکا در آن برگزار می‌شود. این استادیوم تنها ورزشگاهی در جهان است که میزبان دو فینال جام جهانی بوده است. همچنین گل مشهور دیگو مارادونا موسوم به «دست خدا» در این استادیوم به ثمر رسید.

58351_989

۲. نیو کمپ – بارسلونا
ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا که بازی‌های این تیم را هم میزبانی می‌کند، گنجایش ۹۹.۳۵۴ نفر تماشاگر را دارد. دومین باشگاه ثروتمند جهان مالک دومین ورزشگاه بزرگ جهان نیز هست. پیشتر نام این استادیوم «استادی دِل اف سی بارسلونا» بود که سرانجام در یک نظرسنجی از سوی هواداران نام رسمی «کمپ نو» را از آن خود کرد.

58352_288

۱. رونگرادو مِی دِی استادیوم – پیونگ یانگ، کره شمالی
این استادیوم میزبان بازی‌های تیم ملی فوتبال کره شمالی است و ظرفیت آن ۱۵۰ هزار نفر است. یکی دیگر از کارکردهای این ورزشگاه، استفاده آن به عنوان محل برگزاری مراسم حکومتی کره شمالی است. البته گزارشی تلخ نیز از این ورزشگاه مبنی بر اعدام چند فرمانده نظامی کره شمالی به جرم سو قصد به جان مقامات کره شمالی به گوش رسیده است.