آرژانتین نام حزب‌الله لبنان را در بیست و پنجمین سالگرد حادثه آمیا در فهرست تروریستی قرار داد

0
183

همزمان با مراسم بیست و پنجمین سالگرد حادثه تروریستی آمیا نام حزب‌الله در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور قرار گرفت و منابع مالی این گروه در آرژانتین به اتهام پولشویی و سرمایه‌گذاری بر روی تروریسم مسدود شد. جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان متهم به طرح‌ریزی و اجرا عملیات تروریستی مرگبار در مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس هستند.

صبح روز هجدهم ژوئیه ۱۹۹۴، ۲۵ سال پیش، انفجار شدیدی بوئنوس آیرس را لرزاند. مرکز همیاری یهودیان در پایتخت آرژانتین هدف یک حمله تروریستی قرار گرفت. در جریان این عملیات تروریستی، ۸۵ تن از شهروندان یهودی‌تبار آرژانتینی جان خود را از دست داده و بیش از ۳۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

با گذشت ۲۵ سال از انفجار تروریستی مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین، پرونده قضایی این انفجار هنوز به سرانجام نرسیده است.

 آرژانتین و اسرائیل مدعی هستند که طرح و نقشه و دستور حمله به بزرگترین مرکز یهودیان در آمریکای لاتین، موسوم به آمیا، در تهران کشیده و صادر شده اما اجرا عملیات به شبه‌نظامیان مسلح حزب‌الله لبنان سپرده شده است.

از انفجار در مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین، بزرگترین مرکز یهودیان در آمریکای مرکزی، بعنوان بزرگترین فاجعه‌ در تاریخ آرژانتین یاد می‌شود.

پرونده قضایی این حادثه تروریستی هم تاکنون، طولانی‌ترین زمان رسیدگی در تاریخ قضایی آرژانتین را طی کرده است. پرونده‌ای که هنوز به سرانجام نرسیده است. در جریان مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و شش کشور قدرتمند جهان، آرژانتین خواستار طرح پرونده “آمیا” شده بود.

جسد آلبرتو نیسمن، دادستان سابق آرژانتین که اتهام لاپوشانی از سوی کریستینا کرشنر، رییس‌جمهوری وقت این کشور، درباره برخی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی در پرونده آمیا، را مطرح کرده بود، در سال ۲۰۱۵ در منزل مسکونی وی پیدا شد.

آلبرتو نیسمن، دستور بازداشت شماری ازمقام‌های جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، احمد وحید، فرمانده سابق نیروی ویژه قدس سپاه پاسداران علی‌اکبر ولایتی وزیر امور خارجه سابق حمهوری اسلامی، علی فلاحیان، وزیر سابق اطلاعات جمهوری اسلامی را صادر کرده و از اینترپل تقاضای جلب این افراد را نموده بود.

آرژانتین، دومین کشور پذیرای اقلیت یهودیان پس از ایالات متحده آمریکا، در این قاره است.

آرژانتین یاد و خاطره قربانیان آمیا را گرامی می‌دارد

همزمان با بیست و پنجمین سالگرد انفجار در مرکز آمیا، مراسم گرامیداشت یاد و خاطره قربانیان این حادثه گرامی داشته می‌شود. در آرژانتین، روز هجدهم ژوئیه، روز “عزای ملی” اعلام شده است. مراسم ویژه‌ای هم در روز چهارشنبه هفدهم ژوئیه، در بیمارستان “خوزه سن مارتین”، برگزار شد. در این بیمارستان زخمی‌شدگان حادثه تروریستی آمیا مورد درمان قرار گرفته بودند.

قرار است مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که به منظور شرکت در نشست مقابله با تروریسم به آرژانتین سفر می‌کند، در مراسم یادبود قربانیان حادثه تروریستی آمیا حضور یابد.

وزیر امور خارجه آمریکا، همزمان با تنش‌های فزاینده میان تهران و واشنگتن، در مراسم یادبود قربانیان یک عملیات تروریستی که به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده می‌شود، شرکت می‌کند.

آریل آیشبوم، رییس کنونی مرکز آمیا، همزمان با سالروز انفجار مرکز یهودیان، ابراز امیدواری کرده است که نام حزب‌الله لبنان، هر چه سریعتر، در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور قرار گیرد. نام حزب‌الله لبنان که از حمایت‌های وسیع جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، در فهرست گروه‌های خارجی تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

دولت آرژانتین به تازگی از ایجاد مرکزی به منظور ثبت اسامی افراد و گروه‌های تروریستی خبر داده است اما در فهرست این مرکز هنوز نامی به ثبت نرسیده است.

هفته گذشته، مطبوعات آرژانتیتی به نقل از یک منبع در وزارت امنیت و یگان اطلاعات مالی آرژانتین گزارش دادند که این وزارتخانه در حال ارزیابی احتمالات مختلفی برای قرار دادن هر چه سریعتر نام حزب‌الله لبنان در فهرست گروه‌های تروریستی است.

پیشتر یگان اطلاعات مالی آرژانتین، با مطرح کردن احتمال اقدامات جنایی توسط اعضا حزب‌الله در این کشور، اعلام کرد این شبکه درگیر پولشویی و سرمایه‌گذاری بر روی اعمال تروریستی است. در همین راستا، این منبع، اقدام به مسدود کردن سرمایه‌های یک شبکه جمع‌آوری کمک مالی برای حزب الله لبنان نمود.

مائوریسو ماکری، رییس‌جمهوری آرژانتین، از کابینه دولت خواسته تا با توجه به ادعای دست داشتن حزب‌الله در انفجار مرکز جامعه یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس و سفارت اسرائیل، نام این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

انفجار در سفارت اسرائیل، در سال ۱۹۹۲ به کشته شدن ۲۹ تن و زخمی شدن دست‌کم ۲۰۰ تن انجامید.

به گزارش رادیوفرانسه؛ همزمان با مراسم بیست و پنجمین سالگرد حادثه تروریستی آمیا نام حزب‌الله در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور قرار گرفت.