آثار نقاشی و مینیاتور استاد علیجان علیجانپور مینیاتوریست صاحب سبک ایرانی‌ به موزه میرود

0
33

گزارشی ویژه از همکار گرانقدر و فرهیخته، خانم  سوگند علیخواه

این هنرمند که در سال ۲۰۱۳ از سوی وزارت علوم در ایران دکترای افتخاری هنر دریافت کرد, با سبک نوین زوج متحد(United Couple) به شهرتی جهانی‌ رسیده وی از معدود هنرمندانیست که در زمان حیاتش آثارش به موزه اختصاصی خواهد رفت.

به دنبال خرید مجموعه‌ آثار این هنرمند توسط خاندان بزرگ میثاقی، این خانواده هنردوست آذری اعلام کردند که قصد انتقال آثار را به موزه‌ای اختصاصی در کشور انگلستان دارند.

به گفته ی خریدار، بنای این موزه که دارای معماری منحصربه فردیست، کاخ تابستانی ملکه ویکتوریا بوده که به دلیل داشتن ۳۶۵ اتاق مجزا( به تعداد روزهای سال) به خانهٔ تقویمی (calendar home) مشهور است.

مساحت کل بنا ۱۳۵۰۰ متر مربع (۱۳۵ هزار فوت مربع )اعلام شده که قرار است در بر گیرندهٔ تمامی آثار گذشته و همچنین آثاری که در آینده توسط استاد علیجانپور خلق میشود باشد.

خانواده‌ی میثاقی که بیش از نیم قرن است مقیم کشور کانادا هستند، انگیزه‌ی خرید مجموعه آثار استاد علیجانپور را حفظ و پاسداشت هنر ایرانی برای آیندگان عنوان کردند.

گفتنیست استاد علیجانپور پس از دریافت  شهروندی افتخاری از کشور کانادا در سال ۱۹۹۹ به این کشور مهاجرت کرده و در ادامهٔ فعالیتهای هنری و فرهنگی‌ مدرسه هنری ایرینا را تاسیس کرد.