آثار روشن پنهانکاری حکومتی در مرگ کاووس سیدامامی در زندان

0
274

۲۳ بهمن ۱۳۹۶— خانوادۀ استاد دانشگاه ایرانی-کانادایی، کاووس سید امامی، که خبر مرگ وی در بازداشت در تاریخ ۹ فوریه اعلام شد، تحت فشار هستند تا دکتر سیدامامی را در یک مراسم خصوصی—قبل از دریافت هرگونه اطلاعات مستقل و پزشکی تایید شده در خصوص علت مرگ وی–تدفین و در خصوص شرایطی که منجر به مرگ او شده،  سکوت اختیار کنند.

دکتر کاووس سیدامامی تحت شرایط بسیار مشکوکی در زمانی که در زندان اوین در بازداشت به سر می برد فوت کرده است. مقامات می گویند علت مرگ وی خودکشی بوده–با وجود تردید فراگیر در مورد چنین ادعایی، این سومین مورد مرگ در زندان ظرف دو ماه اخیر است که خودکشی نامیده شده است.

هادی قائمی گفت: «قوۀ قضاییه ایران باید اجازۀ کالبدشکافی مستقل و شفاف کاووس سیدامامی را صادر کند تا خانوادۀ وی و مردم بدانند وی چگونه فوت کرده است.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ؛ یک عضو خانواده مقیم خارج که از شرح پرونده مطلع است گفت که خانوادۀ سیدامامی به مقامات گفتند که آنها خواستار یک کالبدشکافی مستقل هستند. به گفته او، مقامات به خانواده سیدامامی گفته اند که خود کالبدشکافی را انجام خواهند داد، اما تا صبح ۲۳ بهمن‌ماه  هنوز روشن نیست که این کالبدشکافی انجام شده و هیچگونه نتیجه و یا اطلاعاتی در خصوص علت مرگ هنوز به خانواده اعلام نشده است.

این عضو خانواده گفت: «وقتی سازمانی متهم به قتل فردی شده است نمی تواند در خصوص قتل به تحقیقات دست بزند و توقع داشته باشه که مردم به نتایج این تحقیقات اعتماد داشته باشند.»

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از مقامات ایران می خواهد:

•اجازه دهند یک کالبدشکافی مستقل انجام شود و نتایج آن به اطلاع عموم برسد.

•نسبت به تعیین علت مرگ آقای سیدامامی دست به تحقیقات مستقل بزند.

•به خانواده مقتول اجازه دهد تا مراسم تدفین و یادبود وی را طبق میل خود انجام دهد.

•بلافاصله هرگونه فشار بر خانواده برای سکوت در این خصوص را خاتمه دهد.

•هرگونه اقدامات ارعابی دیگر نسبت به خانواده، از جمله هرگونه تعقیب و نظارت بر خانواده را متوقف کند.

هادی قائمی گفت: «ادعای اینکه آقای سیدامامی از طریق خودکشی فوت کرده اصلا باورکردنی نیست. سیستم زندان ایران از کنترل خارج شده و قوه قضاییه فعالانه در یک پنهانکاری آشکار دست به تبانی زده است.»

او افزود: «اظهارات مقامات ایرانی درباره این پرونده از ابتدا تا انتها و فشاری که بر خانواده‌ می‌آورند جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که سرپوش‌گذاری حکومتی وجود دارد.»

منابع نزدیک به خانواده گفتند که خانه سیدامامی تحت نظارت است و دو مامور در نزدیکی منزل آنها حضور دارند و خانواده تحت فشار زیادی هستند که با هیچ کسی درباره این پرونده صحبت نکنند و تلاش‌ها دراین جهت است که هر چه سریعتر جسد بدون هیچ مراسم عمومی دفن شود.

این نگرانی وجود دارد که افراد نزدیک به پرونده مجبور شوند اظهارات روایت مقامات دولتی را در خصوص حواشی این پرونده و بر خلاف میل خود مطرح کنند. ایران سابقه طولانی و مستندی در مجبور کردن افراد به طرح مسائل خلاف واقع بر اثر فشار و اعتراف ساختگی دارد.

یک روز پس از انتشار خبر از سوی خانواده سیدامامی، دادستان تهران با تایید مرگ این استاد دانشگاه در بازداشتگاه، علت مرگ را خودکشی اعلام کرد. دادستان تهران ادعا کرد کاووس سید امامی، به دلیل حجم اعترافات علیه خودش خودکشی کرده است: «این فرد یکی از همان متهمان (فعالان محیط زیست) بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.»

ادعای ساختگی دادستان در اینکه علت «خودکشی» یک فرد را مطرح کرده است، تردیدهای بیشتری را پیش رو می‌گذارد و تلاش‌های مذبوحانه برای سرپوش‌گذاشتن بر وقایعی که منجر به مرگ سیدامامی شده است را واضح‌تر می‌کند.